''Olimpiyat Yolunda Milli Takım Ruhu'' paneli

Spor faaliyetlerinin gelişmesini sağlamak, yaygınlaşmasını teşvik etmek ve spora olan ilgiyi artırmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen ''Büyük Adımlar'' projesi kapsamında ''Olimpiyat Yolunda Milli Takım Ruhu'' paneli yapıldı.

26 Şubat 2013 Salı, 20:49
Abone Ol google-news

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Bakanlığın konferans salonunda gerçekleştirilen panelin açılışındaki konuşmasında, bugüne kadar sporcu ve üniversiteli gençlerle biraraya geldiklerini belirterek, artık liseli gençlerle de birarada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bugünkü paneli Aydınlıkevler Anadolu Lisesi, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ve Mimar Kemal Anadolu Lisesi'nden 600 öğrencinin takip ettiğini belirten Kılıç, ''Gençliğimizin varlığı bizim için gurur meselesi. Sizleri gelecek yüzyıla hazırlıyor olmanın büyük heyecanını yaşıyoruz. Türkiye'nin gelecek yüzyılda önü çok açık'' diye konuştu.

Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti'nin 29 Ekim 1923 yılında kurulduğunu hatırlatarak, 2023 yılında da Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle 2023 yılına yönelik büyük hedefler, büyük düşünceler, hamleler ve adımlar olduğunu vurgulayan Kılıç, gençlere şöyle seslendi:

''Yeter ki siz geleceğe büyük adımlar atmaya hazır olun. 2023 senesinde Cumhuriyetin 100. yılındaki o büyük, görkemli ve anlamlı fotoğraf karesinde yerinizi almaya hazır olun. 2023 yılının dışında 2071 yılında daha büyük hedeflerimiz var. 2071 Malazgirt Meydan Muharebesi'nin ve dolayısıyla Anadolu'ya girişimizin bininci yıldönümü. Bizler o dönemde bu makamlarda olmayız ama sizlerin yetiştireceği nesiller Anadolu'daki bininci yılda milletimizi dünyanın en güçlü 3 devleti arasına, belki de birinci sırasına taşıyacaktır. Bu nedenle sizleri çok önemsiyoruz.''

2020 olimpiyat oyunlarını İstanbul'a kazandırmak istediklerini anlatan Kılıç, bu yönde yoğun bir çalışma içinde bulunduklarını bildirdi.

Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen ''Büyük Adımlar'' projesi kapsamında Ankara'da 10 bin liseli gençle biraraya geleceklerini, sonrasında bu projenin Türkiye'nin diğer şehirlerine yayılacağını da belirtti.

Bugünkü panelde 52 yıl aradan sonra olimpiyatlara katılan bayan voleybol ve basketbol takımlarının iki değerli oyuncusuyla biraraya geldiklerine değinen Kılıç, ''İki takımımız da kendi klasmanlarında tarih yazdılar. Madalya ve kupa alamadılar ama madalyanın da kupanın da kenarından döndüler. Açtıkları yolda hem kendileri yürümeye devam edecekler hem de arkalarından gelenler aynı mücadeleyi sürdüreceklerdir. Altyapıya büyük önem veriyoruz ve beklentilerimiz de yüksek. Yetenekli sporcuları tespit etmek için önümüzdeki 2 yılda, 6 milyon gencimizi taramadan geçireceğiz'' ifadelerini kullandı.

Bakan Kılıç'ın açılış konuşmasının ardından Erdoğan Arıkan'ın moderatörlüğünü yaptığı, milli voleybolcu Neslihan Darnel ile milli basketbolcu Tuğba Palazoğlu'nun konuşmacı olarak katıldıkları panele geçildi.

Neslihan Darnel

Milli voleybolcu Neslihan Darnel, böyle bir etkinlikte 600 öğrenciyle birarada olmanın kendisini mutlu ettiğini anlatarak, salonda bir ara lisede eğitim gördüğü günleri hatırladığını kaydetti.

Voleybola başlamadan önce atletizm yaptığını ve basketbol oynadığını dile getiren Darnel, ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle tesadüfen voleybol yaşantısının başladığını ifade etti.

Darnel, voleybola başladığında oldukça zorluklar yaşadığını, bu sporu çok sevdiği için çok fazla fedakarlık yaptığını vurgulayarak, ''Zaten keyif aldığım ve her türlü fedakarlığı yapabileceğim bir spordu. Hala da çok severek yapıyorum. Çok şanslı olduğumu düşüyorum. Umarım herkes böyle olur. Voleybolun çok ayrı yeri var bende'' dedi.

Olimpiyatlara katılmanın kendileri için çok farklı bir duygu olduğunu vurgulayan Darnel, şunları söyledi:

''Olimpiyat yolunda biz de çok zorlu dönemlerden geçtik. Mağlubiyetler aldık ama hiç bir zaman hayal kurmaktan vazgeçmedik. Lig bittikten hemen 15 gün sonra olimpiyat elemeleri oynandı. Lig maçlarını oynarken bile sürekli olimpiyat elemelerini düşünüyorduk. Milli takımdaki arkadaşlarımızla lig maçlarında rakip olduğumuzda olimpiyat elemelerini konuşuyorduk. Sürekli birbirimizi motive ettik. Kenetlenmeyi yakaladık ve olimpiyatlara katıldık. Bizler bunu başardık. Bu başarı yolunda da Bakanlığımız, Federasyonumuz da bize her türlü desteği sağladı.''

Darnel, bir öğrencinin ''Artık yoruldum, bıktım. Voleybolu bırakıyorum dediniz mi hiç?'' şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

''Bu her sporcunun hayatında oluyordur. Alınan bir kötü mağlubiyetten ya da ağır antrenmandan sonra olabilir. Fakat bu sadece laftadır. Hiç tatil yapamıyoruz diye her gün söyleniriz. Tatile gittiğimizde de plaj voleybolu oynarız. Hiç bir zaman bırakamıyoruz bunu. Yani voleyboldan kopamıyoruz. İşte o derecede seviyoruz.''

Deneyimli voleybolcu, konuşmasının son bölümünde gençleri spor yapmaya davet etti.

Tuğba Palazoğlu

Milli basketbolcu Tuğba Palazoğlu ise konuşmasında, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen panelde öğrencilerle birarada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.
Türkiye'den olimpiyatlara giden ilk takımda yer aldığı için de büyük bir gurur yaşadığını ifade eden Palazoğlu, bunun da inancın zaferi olduğunu söyledi.

Palazoğlu, olimpiyatlar öncesindeki Avrupa Şampiyonası'nda ikinci olana kadar kendilerini olimpiyatlarda görmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Avrupa ikinciliğine kadar böyle bir şey olabileceğini düşünmemiştik. Burada önemli olan inanmak. Avrupa ikincisi olup olimpiyat vizesi alınca, takım olarak müthiş bir duygu yaşadık. Hep birlikte şunu öğrendik ki Türkiye istediği an istediği her şeyi başarabilecek bir ülke. Yeter ki inanç ve çalışma azmimiz olsun.''

Milli basketbolcu, basketbola, ilkokulda öğretmeninin kendisini yönlendirmesiyle başladığını ve sonrasında ailesinin de desteğiyle çalışarak bugünlere geldiğini belirtti.

Palazoğlu, bir öğrencinin, ''Olimpiyatlara Avrupa ikincisi olarak gitmiştiniz. İkinci olduğunuz için üzüldünüz mü yoksa sevindiniz mi?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Bu sorunun yanıtını hala veremiyoruz. Karşılaşmanın ardından kürsüye çıktık. Hepimiz birbirimize bakıyoruz. 'Maçı kaybettik neden madalya takıyorlar' dedik. Hiç madalya kazanmamışız. Bilmediğimizin farkına vardık. Sonrasında 'mutlu olmalıyız' dedik. 'Belki bu sene ikinci olduk ama önümüzde güçlü yarınlar var' dedik. Bizim için madalyadan önemli olan Türk halkını doğru temsil edebilmek. Bunu başardığımız için mutluyuz.''

Deneyimli basketbolcu, takım ruhunun önemine de değinerek takım olabilmenin başarılması halinde başarının da geldiğini anlattı.

Panelin ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, katılımcılara plaket verdi. Bakan Kılıç ve katılımcılar daha sonra 3 okulun öğrencileriyle ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çektirdi.