Organ nakilleri yapılamıyor: Kovid-19 savunmasız bırakıyor

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Aydınlı, organ nakillerinin durduğunu belirterek "Organ nakillerinde kullanılan ilaçlar aslında tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi özellikle bu Kovid-19 hastalığında hastaları tamamen hedef haline getiriyor, tamamen savunmasız bırakıyor" ifadelerini kullandı.

15 Nisan 2020 Çarşamba, 14:15
Abone Ol google-news

Koronavirüs salgını nedeniyle organ nakillerine ara verildiğini söyleyen Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Aydınlı, “Özellikle böbrek ve karaciğer nakillerinde, nakledilen organların reddetmemesi için çok ağır ilaçlar veriyoruz. Bu ilaçlar aslında tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi özellikle bu Covid-19 hastalığında hastaları tamamen hedef haline getiriyor, tamamen savunmasız bırakıyor” dedi.

Hastanenin organ nakli bölümünde yılda 300'den fazla organ nakli yapılıyor. Böbrek, karaciğer ve kalp bekleyen çok sayıda hasta sağlığına kavuşuyor. Ancak nakil sürecindeki hastaların virüse yakalanma riski nedeniyle operasyonların bir süre durdurulmasına karar verildi.

ORGAN NAKİLLİ HASTALAR DAHA DİKKATLİ OLMALI

Ameliyata hazırlık işlemlerine ise devam edildiğini belirten Aydınlı, “Bu hastalar diğer hastalardan çok farklı olarak muhakkak daha izole kalmaları gereken hastalar. Çünkü normal sağlıklı bir bireyin bu hastalığa maruziyeti ve hasta olma oranlarıyla, organ nakli yapılan hastalarımızın oranı tamamen farklı ve çok yüksek oranda olabilir” diye konuştu.

Organ nakilli hastalarda izolasyonun önemini vurgulayan Dr. Aydınlı, hastaların da salgın süresince çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Birgün