Organları 3 kişiye umut oldu

Isparta'da beyin ölümü gerçekleşen 15 yaşındaki genç kızın karaciğeri ve böbrekleri başka hastalara hayat verecek.

12 Temmuz 2012 Perşembe, 06:26
Abone Ol google-news

Isparta'da trafik kazası geçiren ve kaldırıldığı Isparta Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen 15 yaşındaki Pembegül Demir'in organları, ailesi tarafından bağışlandı.

Yapılan değerlendirme sonrası Demir'in karaciğeri ile iki böbreğinin nakile uygun olduğu belirlendi. Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Organ Nakil Merkezi'nden Dr. Mustafa Saraçoğlu, Isparta Devlet Hastanesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, beyin ölümü gerçekleşen hastanın karaciğer ve böbreklerini aldıklarını söyledi.

Organların Antalya'da nakledileceğini belirten Saraçoğlu, ''Biz burada organları almak için operasyona devam ederken nakil bekleyen hastalar da hazırlanmış olacaklar'' dedi.
Isparta Devlet Hastanesi Başhekimi Osman Aydın ise trafik kazası geçiren hastanın yoğun bakım ünitesinde yapılan tedaviye rağmen beyin ölümünün gerçekleştiğini kaydetti.
Organ nakli koordinatörlüğü ekibinin hasta yakınlarıyla görüştüğünü ve olumlu yanıt aldıklarını belirten Aydın, ''Genç yaşta hayata veda eden Pembegül Demir'in organları 3 hastada hayat bulacak. Organları bağışlanan genç kızın kalbi ise uygun hasta bulunamadığı için nakil yapılamayacak. Bağış yapılmasında doğru kararı veren ailesine teşekkürü bir borç biliyorum'' diye konuştu.