ÖSO'nun lideri İdris Suriye'den kaçtı

Suriye'de 3 yıla yakın zamandır devam eden iç savaşta, çoğunlukla düzenli ordudan kaçan askerlerce kurulan ve yönetime karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu'nun lideri Selim İdris ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

12 Aralık 2013 Perşembe, 11:01
Abone Ol google-news

Suriye ’de Beşşar Esad yönetimine karşı Mart 2011’de başlayan isyanın ardından, özellikle ordudan kaçan askerler tarafından kurulan Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) üst komutanı Selim İdris, Suriye İslam Cephesi tarafından ülkeyi terk etmeye zorlandı.

Wall Street Journal’ın haberine göre olay, ABD ve İngiltere ’nin muhalif güçlere “ölümcül olmayan” yardımlarını kesme kararını açıklamasından sonra gerçekleşti. ABD ve İngiltere bu kararı, İslam Cephesi’nin ÖSO’nun Suriye’nin kuzeyindeki üslerini ele geçirmesi üzerine almıştı.

General Selim İdris’in önce Türkiye ’ye geçtiği, buradan da Katar’a uçtuğu öne sürülürken, ABD’li bir yetkili, İdris için, “İslam Cephesi’nin karargahını ele geçirmesi üzerine ülkeyi terk etti” dedi. ABD, Selim İdris’e Suriye’ye dönmesi yönünde tavsiyede bulunurken Wall Street Journal’a konuşan bir ABD’li yetkili, “Bunun Suriye Askeri Konseyi ve General İdris’in sonu anlamına geldiğini söyleyemem” dedi. Bir başka ABD’li yetkili ise yaşananları “iç darbe” olarak değerlendirdi. İslam Cephesi’nin bir sözcüsü de İdris’in ülkeyi terk ettiğini doğruladı.

ÖSO’dan ayrılan İslam Cephesi, el Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti ve el Nusra Cephesi haricindeki pek çok İslamcı örgütü kapsıyor.

Cuma günü İslam Cephesi’ne bağlı militanlar, içerisinde ABD’den gelen “ölümcül olmayan” yardımların da bulunduğu malzemeleri ele geçirmişti. Malzemeler, ÖSO’nun Yüksek Askeri Konseyi’ne aitti. Malzemelerin ele geçirilmesi sırasında ÖSO ile bir çatışmanın yaşanmadığı aktarıldı.

ABD ve müttefikleri Suriye’deki gücü iyice artan İslam Cephesi'ni tehlikeli görse de ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor. ABD, grubu, 22 Ocak’ta Cenevre’de düzenlenecek ‘Barış Konferansı’na katılmaya ikna etmeye çalışıyor.