ÖSS öncesi yediklerinize dikkat edin

ÖSS sınavı yaklaşıyor. Uzmanlar yıl boyunca çalışan öğrencileri sınav günü bir aksilik yaşamamaları için kahvaltı konusunda uyarıyor.

11 Haziran 2009 Perşembe, 08:17
Abone Ol google-news

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar, sınavlara hazırlanırken oluşan stresin ve heyecanın yemek yeme davranış bozukluklarına bağlı kilo kaybına ya da şişmanlığa, mide bulantısı, kabızlık, gaz gibi sindirim sistemi şikayetlerine neden olabileceğini söyledi.

Sınav sırasında bu tür sorunların ortaya çıkmaması için gençlerin yaşadığı stresten kurtulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tayar, bu dönemde doğru, yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulanması halinde hem sağlık problemlerinden korunma hem de doğru gıda seçimi ile başarıyı artırmanın mümkün olacağını bildirdi.

Vücut ağırlığının sadece Yüzde 2-3'ü oranında ağırlığa sahip beynin günlük alınan kalorinin ortalama yüzde 30'unu harcadığını belirten Prof. Dr. Tayar, daha güçlü bir hafıza ve konsantrasyon yeteneği için dengeli beslenmenin önemine işaret etti.


Stres yüzünden kahvaltıyı atlamayın

Prof. Dr. Tayar, sınav öncesi iyi bir sabah kahvaltısı yapılmasını tavsiye ederek, şöyle dedi:
''Sınava girecek öğrenciler genellikle stres nedeniyle sabah kahvaltısını atlıyor. Sabah stresle beraber mide bulantısı ve iştahsızlık olması çok doğaldır. Bu yüzden diğer zamanlara göre daha az gıda tüketmek istenebilir. Miktarlar az tutularak sağlıklı besinlerin tüketimi sağlanmalıdır. Çok fazla miktarda ve karışık yağlı besinlerin tüketimi de sabah önerilmemektedir. Kahvaltı her öğrenci ve yetişkinin hayatında oldukça önem taşıyan bir öğündür. Yapılan bilimsel çalışmalar, sınav sabahı iyi bir kahvaltı ile güne başlayan çocukların sınavda daha başarılı olduklarını gösteriyor.''


En büyük hata çikolata ve şeker

Öncesinde ve sınava giderken en büyük hatanın beynin şeker ile çalışmasından dolayı fazla miktarda çikolata ve basit şeker içeren tatlıların tüketimi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tayar, şöyle konuştu:
''Beyin kandaki şekeri tüketir fakat basit karbonhidrat dediğimiz sofra şekeri ve bunu içeren gıdalar, çikolata, tatlılar veya bisküviler, kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz. Aksine kanda hipoglisemiye (kan şekerinin düşmesi) sebep olmasından dolayı tüketimi önerilmez. Bu tip bir beslenme sonrasında kan şekeri hızla yükselir, kısa bir süre sonra düşer ve beraberinde konsantrasyon güçlüğü ve uyku gelir. Beynin kan şekerini sağlayacak olan şekerler sabah tüketilecek, süt, ekmek, yulaf, meyve gibi besinlerden sağlanmalıdır.''

Prof. Dr. Tayar, gençlere, sınav öncesi ve sırasında basit karbonhidrat içeren tatlıların tüketimi yerine, sabah kalkıldığında süt, yumurta, peynir, kepekli ekmek gibi kan şekerini hızla yükseltip, düşürmeyecek dengeli bir beslenme önerisinde bulundu.


Sucuk, pastırma, çay ve koladan uzak durun

Sınav öncesi sucuk, pastırma, salam, sosis gibi baharatlı ve tuzlu gıdaların yenmesinin sınav sırasında susuzluk hissini artıracağını bildiren Prof. Dr. Tayar, ''Fazla miktarda su içilmesi de sınav sırasında sık tuvalet ihtiyacına neden olabilir. Sağlıklı bir kahvaltı, sınavda doğru cevaplar olarak dönecektir'' dedi.

Özellikle sınav öncesi dönemde fazla çay, kahve ve kola içmenin kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa, korku ve endişeye neden olacağını belirten Prof. Dr. Tayar, bunların yerine C vitamini içeriği yüksek kuşburnu, papatya, ada çayı gibi bitki çaylarının tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.


Kuru meyveler ve cevizi unutmayın

Prof. Dr. Mustafa Tayar, sınavdan bir gün önce gaz problemi oluşturacak kuru baklagil, lahana gibi gıdalardan uzak durulması gerektiğine dikkati çekerek, ''Başarıyı etkileyeceği için kızartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli mümkün olduğu kadar hafif yağsız besinler tüketilmelidir'' diye konuştu.

Sınava giderken kuru erik, üzüm ve kayısı ile fındık, fıstık ve cevizin unutulmamasını öneren Prof. Dr. Tayar, sınav esnasında kompleks karbonhidrat içeren kepekli bisküvi, küçük sandviç, tuzlu bisküvi gibi besinlerin tüketiminden kaçınılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Tayar, gıda zehirlenmeleri riski olduğu için özellikle sınavdan 1-2 gün önce daha önce denenmemiş bir gıda maddesinin tüketilmemesi gerektiğini ifade ederek, ''Dışarıda veya açıkta satılan gıdalar yerine evde yemek yenilmesine özen gösterilmelidir. Sınav öncesindeki gün veya sınav günü bağırsakların bozulmaması için aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır'' dedi.

 

İzmir'de ÖSS için ulaşım ayarlaması

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 14 Haziran'da yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) için ulaşımda önlem aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ESHOT Genel Müdürlüğü, İZDENİZ AŞ ile METRO AŞ, sınav başlangıç ve bitiş saatlerini dikkate alarak sefer sayısını artırdı.

ESHOT Genel Müdürlüğü, sınav merkezlerinin yoğunlukta olduğu Buca, Bornova, İnönü Caddesi, Yeşilyurt ve Mithatpaşa Caddesi bağlantılı 70, 104, 62, 63, 86, 79, 169 numaralı hatlarıyla kent dışından sınav için gelenlerin ulaşımlarını daha rahat sağlamaları amacıyla Otogar bağlantılı 50, 54, 250, 606 ve 607 numaralı hatları takviye edecek. Ayrıca metro bağlantılı besleme hatlarına tahsis edilen otobüs sayıları artırılacak.

Sınavın bitişinin ardından ise sınav merkezlerinin bulunduğu bölgelerden kent merkezine ve Bornova Metro-Ege Üniversitesi Kampüs, Tınaztepe-Tınaztepe Kampüs bağlantılı hatlara da otobüs ilavesi yapılacak.

İZDENİZ AŞ ise sınav günü arabalı vapurlarda hafta içi tarifesinin uygulanacağını, böylece seferlerin saat 07.20'den itibaren karşılıklı olarak yapılacağını duyurdu. Yolcu vapurları da Pazar günü tarifesine göre çalışacak. Karşıyaka-Pasaport-Alsancak-Karşıyaka ve Bostanlı-Pasaport-Alsancak-Bostanlı hatlarında ise ek sefer uygulanacak.

Ayrıca dersaneye giden öğrenciler için, 2008-2009 eğitim-öğretim dönemi süresince Pazar günleri Karşıyaka-Pasaport-Alsancak-Karşıyaka ve Bostanlı-Pasaport-Alsancak-Bostanlı hatlarında yapılmakta olan ek seferler, 14 Haziran Pazar gününden itibaren yapılmayacak.

 

İstanbul'da ÖSS'ye girecek özürlülere ücretsiz servis

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM), 14 Haziran Pazar günü ÖSS'ye girecek özürlülere ücretsiz servis hizmeti verecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, İstanbullu özürlülerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayat standartlarını yükseltmek için çalışmalarını sürdüren İSÖM'ün, bu yılki ÖSS'de İstanbullu özürlüler için ücretsiz servis hizmeti vereceği bildirildi.

İSÖM'ün ücretsiz servis hizmetinden yararlanmak isteyen ve önceden arayarak başvuruda bulunan özürlülerin, İSÖM servisleriyle evlerinden alınarak sınava girecekleri merkezlere götürüleceği ifade edilen açıklamada, özürlülerin sınav sonunda yine aynı servislerle evlerine ulaştırılacakları kaydedildi.

Açıklamada, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak durumda olan özürlülerin yararlanabileceği bu hizmetle, sınav stresi yaşayan özürlü adayların toplu taşıma sisteminde karşılaşacakları olası sorunların da önüne geçilmesinin hedeflendiği ifade edildi. Açıklamada, İSÖM'ün ücretsiz servis hizmetinden yararlanmak isteyen İstanbullu özürlülerin ''Alo 153''ü arayarak ön kayıt yaptırmaları, ev adresi ve sınava girecekleri merkezlerin bilgilerini bırakmalarının yeterli olacağı bildirildi.