Pakistan'ın Taliban'a karşı savaşı devam ediyor

Pakistan ordusunun Taliban'a karşı savaşı devam ederken, Güney Veziristan'daki operasyonlar nedeniyle 54 bin ailenin evlerini terk ederek kamplara sığındığı bildirildi.

09 Kasım 2009 Pazartesi, 09:34
Abone Ol google-news

Bölgede yardım çalışmalarını koordine eden FIDA isimli sivil toplum kuruluşu, ekim ayından beri Dara İsmailhan ve Tank kentlerine kurulan mülteci kamplarına 54 bin ailenin kayıt yaptırdığını, bunlardan 4500 ailenin bireylerinin sağlık sorunları nedeniyle bölgede bulunan çeşitli hastahanelerde tedavi edildiğini, kayıtlı her aileye aylık 5000 Pakistan Rupisi (60 ABD Doları) verileceğini açıkladı.

FIDA, en az 150 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen kampların güvenliğini sağlamanın büyük sorun olduğunu, polisin şüpheli kişi ve araçların kamplara girişine izin vermediğini de bildirdi.


"Operasyonlarda 7 terörist öldürüldü"

Pakistan ordusu, Taliban militanlarına karşı Güney Veziristan'da devam eden operasyonlarda 7 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Pakistan ordusunun açıklamasında, "Güney Veziristan'ın Makin Ladha, Sararogha mevkilerine güvenlik güçlerinin yoğun topçu atışı sonucu, 7 Taliban militanı öldürülmüş, 13 militan yaralı ele geçirilmiştir" denildi.

Teröristlere ait birçok sığınağın imha edildiği ve bu sığınaklarda patlayıcı, silah ve tıbbi yardım malzemelerinin ele geçirildiği belirtilen açıklamada, operasyonların havadan ve karadan devam ettiği duyuruldu.