Papa Vatikan'dan ayrıldı

Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Vatikan'dan ayrıldı. Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, twitter hesabından veda mesajı gönderdi.

28 Şubat 2013 Perşembe, 12:18
Abone Ol google-news

Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa 16. Benediktus, resmen görevinden ayrıldı.

Papa 16. Benediktus, 11 Şubat'ta açıkladığı üzere, bugün saatin 20.00'yi göstermesiyle Papalık görevini bırakmış oldu.

Saatlerin 20.00'yi gösterdiği anda, çanlar çaldı ve Papa'yı korumakla yükümlü olan İsviçreli muhafızlar Castel Gandolfo'daki yazlık ikametgahın önünde nöbet tutmayı bıraktı.

İkametgahta, Papalık bayrağı da gönderden indirildi. Papa 16. Benediktus'un kendisine ait Papalık mührü yerine de geçen ''balıkçı yüzüğü'' de saatin 20.00'yi göstermesiyle imha edildi.
Castel Gandolfo'da bunlar yaşanırken de Vatikan'da da makamın boş olduğunun duyurulması anlamına gelen ''Sede Vacante'' ilan edildi.

Bundan sonraki süreçte, Kardinaller Meclisi Dekanı Kardinal Angelo Sodano, Katolik Kilisesi Kardinallerini genel kurul için Roma'ya davet edecek. 4 Mart Pazartesi günü başlayacağı ifade edilen genel kurul toplantılarında ilk tartışılacak konu, Papalık seçim süreci Konklav'ın başlangıç tarihini belirlemek olacak.

Vatikan'da bugün Papa olarak son gününü geçiren sabah saatlerinde kardinallerle bir araya gelen Papa 16. Benediktus, yerel saatle 17.07'de de Vatikan'dan helikopterle Castel Gandolfo'ya hareket etti ve yazlık ikametgahında son kez inananların karşısına çıktı. Papa 16. Benediktus, burada artık Papa değil sadece bir hacı olduğunu ifade etti.

Papa'nın buradaki son konuşmasını, Hristiyanlar alkışlar ve gözyaşları arasıyla takip etti.

Emerit Papa


598 yıl aradan sonra Katolik Kilisesi'nde görevinden ayrılarak uzun bir aradan sonra bir ilke imza atan Papa 16. Benediktus, bundan sonra kendi isteğiyle ''Emerit Papa'' veya ''Emerit Roma Piskoposu'' olarak anılacak.

Selefi Papa 2. Jean Paul'ün 2 Nisan 2005'teki vefatını takip eden Konklav sürecinde Katolik aleminin 265. Papası olarak seçilen ve 19 Nisan 2005'te kendisine havari isim olarak 16. Benediktus'u seçerek görevine başlayan Joseph Ratzinger, toplamda 7 yıl 10 ay 9 gün Papa olarak görevde kaldı.

Papa Ratzinger, görev süresi boyunca ''Vatileaks'' adlı köstebek skandalı, Katolik kilisesindeki çocuk istismarı iddiaları ve Vatikan Bankasına yönelik kara para aklama ithamları ile bunlarla mücadele etti.

Papa 16. Benediktus'tan veda twiti

Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, twitter hesabından veda mesajı gönderdi.
Şahsi twitter hesabı olan ilk papa 16. Benediktus, Vatikan'dan ayrılmadan kısa bir süre önce gönderdiği son iletisinde, ''Sevgi ve desteğiniz için teşekkür ederim. Yaşamlarınızın merkezine İsa'yı koymanın verdiği mutluluğu her zaman yaşayabilirsiniz'' yazdı.

Papa 16. Benediktus vedalaştı

Kendisiyle vedalaşmaya gelen kardinallere son kez hitap eden Papa 16. Benediktus, Kardinaller Meclisi'nin bir orkestra gibi uyum ve birlik içinde çalışmasını arzu ettiğini söyleyerek, gelecek gün ve haftalarda yeni papayı seçecek kardinaller için dua edeceğini belirtti. Papa, konuşmasında, halefine "koşulsuz saygı ve itaat" sözü verdi.

Papa 16. Benediktus, Vatikan'daki programının tamamlanmasının ardından yerel saatle 17.00'de buradan helikopterle ayrılarak papaların yazlık ikametgah olarak kullandığı, kendisinin de bir süre kalacağı Castel Gandolfo'ya geçecek. Papa 16. Benediktus'a görevden ayrıldıktan sonra "Emerit Papa" ya da "Emerit Roma Piskoposu" unvanlarıyla hitap edilecek.

Papa için 61 ülkeden 3 bin 641 akreditasyon

Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un, görevdeki son gününü izlemek için 61 ülkeden 3 bin 641 akreditasyon talebinde bulunuldu. Vatikan Basın Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, Papa'nın görevdeki son günü için, 24 dilde yayın yapan 668 medya kuruluşundan akreditasyon isteği geldiğini açıkladı. Lombardi, televizyon kanallarından 2 bin 470, yazılı basından 336, fotomuhabirlerinden 156, radyolardan 231 ve internet sitelerinden 115 akreditasyon dilekçesinin ellerine ulaştığını söyledi.

Öte yandan, Papa 16. Benediktus, görevindeki son gününde Vatikan'da kardinallerle vedalaştı. Papa 16. Benediktus, Vatikan'daki programının tamamlanmasının ardından yerel saatle 17.00'de buradan helikopterle ayrılarak papaların yazlık ikametgah olarak kullandığı, kendisinin de bir süre kalacağı Castel Gandolfo'ya geçecek. Papa 16. Benediktus'a görevden ayrıldıktan sonra "Emerit Papa" ya da "Emerit Roma Piskoposu" unvanlarıyla hitap edilecek.