Pilatesle yaza fit girin

Yaz döneminin yaklaştığı bu aylarda pilates yaparak sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz. Özellikle popo kaslarını çalıştıran egzersiz "Humstring Curl" ile istediğiniz görünüme kavuşmak zor değil.

19 Nisan 2011 Salı, 13:52
Abone Ol google-news

Kalça kaslarını hedef alan “Pilates egzersizleri”, jimnastikle bile çalışmayan kalça kaslarını harekete geçirerek, vücudunuzun kısa sürede forma girmesini sağlıyor. Pilates egzersizlerine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, pilates topu üzerinde denge kurabilmeyi öğrenmek olmalıdır.

Nişantaşı Yoga Art Center’ın Yoga ve Plates Uzmanı Zuhal Bozkurt; pilates topu üzerinde egzersizler uygulanırken hızlı hareketler yerine ağır yavaş kontrollü ve dengenizi koruyarak hareket etmek  gerektiğini belirtiyor. Yavaş hareketler hem kaslarınızın daha fazla çalışarak güçlenmesine, hem de daha çok yağ yakılmasını sağlıyor. Pilates hareketleri, gymball ya da pilates topu olarak bilinen yuvarlak ve esnek yapılı bir top ile yapılıyor ve bu esnekliği sayesinde çok çeşitli hareketleri üzerinde gerçekleştirme imkanı sunuyor.
 

Sıkı kalçalara sahip olabilmek ve pop kaslarınızı kuvvetlendirmek için yapılması önerilen “Humstring Curl” egzersizinin uygulanışı şöyle:

Çalıştırdığı Kaslar: Gluteus ve hamstring Bacaklarınız gergin bir şekilde yere yatın, ayaklarınız ve bilekleriniz topun üzerinde olsun. Elleriniz bedeninizin yanında ve avuç içleri yere dönük olsun.

Egzersizi Uygulama: Topuklarınızı iyice topun içine doğru bastırın. Kalçalarınızı nefes verirken yerden kaldırarak, dizlerinizi bükün. Tekrar nefes verirken ,ayaklarınız topun üzerinde düz durana kadar topu kalçalarınıza doğru yuvarlayın.Bekleyin ve nefes alırken yavaşça başlangıç noktasına dönün. Bu hareketi 10-12 tekrarla yapın. Mümkün olduğunca tekrarlar arasında kalçalarınızı yerde indirerek dinlendirmeyin. Bitirdiğinizde nefes alırken omurlarınızı tek tek yavaşça yere indirin ve en son kalçanız yere değsin.


Pilatesin faydaları

Pilates felsefesi, denge ile sporu bir arada birleştirmektir. Bu nedenle fiziksel durumunuz her ne olursa olsun pilates vücudunuzun kontrolünü elinize almanızı sağlayacaktır. Pilatesin bedensel ve zihinsel faydaları; güçlü ve esnek kaslara sahip olmanızı, dik ve düzgün durmanızı, vücuttaki kas kütlenizi artırmanızı, dolaşım sisteminizin düzene girmesini sağlar, sakatlanma riskini azaltır. Pilates, konsantrasyon gücünü arttırır. Sakin ve özgüveninizin yüksek olmasını, sırt ağrılarınızın azalmasını, sıkı ve kuvvetli karın kaslarına, yuvarlak ve dik kalçalara sahip olmanızı sağlar.