"Polis, bana göre suçludur"

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' ile birinci ve ikinci Ergenekon davalarının birleştiği 61'i tutuklu, 256 sanıklı davanın 179. duruşmasında eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin savunma yapıyor.

10 Mayıs 2012 Perşembe, 10:57
Abone Ol google-news

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' ve birinci ''Ergenekon'' davalarının ikinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesinin ardından, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 61'i tutuklu 256 sanıklı davanın 179. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP Milletvekili Mustafa Balbay, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu 42 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Dursun Çiçek ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık ile duruşmalardan men cezası verilen tutuklu sanıklar İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Osman Yıldırım, Hikmet Çiçek, Semih Tufan Gülaltay ve Mehmet Zekeriya Öztürk katılmadı.

''Odatv'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 3 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, Sivas'ta kuyumculuk yapan Minas Durmazgüler'e düzenleneceği suikast planına ilişkin silahı sanık İrfan Torun'a verdiği öne sürülen tutuklu sanık İbrahim Şahin, hakkındaki suçlamalara cevap verdi.

Kendisinin hiç kimseye silah vermediğini ve satmadığını savunan Şahin, ''Sanık İrfan Torun'un ifadelerini kabul etmiyorum. Bizim için silah namustur. Allah korusun insan namusunu başkasına verir mi?'' ifadelerini kullandı.

İddia edilen suikast planına ilişkin belgeyle ilgili mahkemeye yanıt göndermeyen tek kurumun polis teşkilatı olduğunu ifade eden Şahin, ''Suikast belgesi ve yapılan aramada çıktığı iddia edilen belgeler polisin işidir. Polis, bana göre suçludur. Çünkü Adli Tıp Kurumu'ndan gelen yazıda, belgedeki yazının bana ait olmadığını söylüyor. Diğer kurumlar da aynı cevabı verdi. Ancak polis, 4 yıldır hala 'araştırıyoruz' diyor. Kusura bakmasınlar, Organize Şuçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden 3 amiri göndermekle, 700 polisi başka tarafa tayin etmekle bu işleri temizleyemez ve toplumun gazını alamazsınız'' dedi.

''Ben de çok iyi bir insan değilim''

Sanık İrfan Torun ile 2008 yılında irtibatını kestiğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

''Bana Sivas emniyetindeki bazı polisler 'abi İrfan ile görüşme' dediler. Nedenini sordum, daha önce Fetullah Gülen ile İzmir'de bir konuşmam nedeniyle davalık olmuştuk. Meğerse bu İrfan, Sivas emniyetinde haber elemanıymış. Bu dava nedeniyle polis içindeki Fethullah Hoca'ya bağlı grup, bana düşmanlık yapıyormuş. Ancak bu düşmanlığı Fethullah Gülen mi yapıyor ona bağlı olanlar mı yapıyor veya kullanıyorlar mı? Onu tam olarak bilmiyorum.

Ancak bunların dinler arası diyalog diye bir şey çıkarmışlar. Böyle bir şey olamaz. Tek kutsal kitap Kur'an'dır. Yeryüzünde tek din İslam'dır. Dinlerarası diyalog kitabı yazıyorsun, baskısını da siyonistlere yaptırıyorsun, bu nasıl Müslümanlık. Bu uygulama, insanı şirke götürür, kafir bile yapar. Evet kabul ediyorum. Ben de çok iyi bir insan değilim, günahlarım olabilir.''

Şahin, sanık İrfan Torun'un kendisine iftira attığını öne sürerek, ''İrfan ile irtibatımı koparttıktan sonra bir komplo sonucu tutuklandım. 4 yıldır tutukluyum. 30 yıl terörle mücadele ettim. DHKP/C lideri Dursun Karataş'ın eşini operasyonda ben öldürdüm. Şimdi terörden tutukluyum'' diye konuştu.

Sanık İbrahim Şahin'in savunmasıyla devam eden duruşmaya, CHP'li milletvekilleri Alaattin Yüksel ile Mustafa Moroğlu izleyici olarak katıldı.