Polisten yumruk yiyen öğrenci konuştu

Ankara'da üniversite harçlarını protesto etmek için yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayına yürümek isteyen ve bir polisten peş peşe yumruklar yiyen öğrenci konuştu. Mahir Bağış ' Temel talebimiz parasız eğitimdi' dedi.

02 Aralık 2014 Salı, 16:46
Abone Ol google-news


Cumartesi günü üniversitede ki harçları protesto etmek isteyen Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler YÖK binası ile eşzamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde bir araya geldi. Öğrenciler ellerinde bulunan telefon maketi ile saray önüne yürümek isteyen gruba, çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Müdahale sırasında bir öğrencinin ise bir polis tarafından yumruklanması kameralara yansımıştı. Yumruk yiyen öğrencinin Ankara Üniversitesi Arkeoloji 2. Sınıf öğrencisi Mahir Bağış olduğu ortaya çıktı.

VİDEO: POLİS ÖĞRENCİYİ BÖYLE YUMRUKLADI...BAĞIŞ: TEMEL AMACIMIZ HARÇLARIN GÜNDEMDEN KALKMASI
Yaptıkları eylemin amacının 2014-2015 öğretim yılında harçların geri geleceğini öğrendikleri için yaptıklarını belirten Bağış, "Biz bu harçların geri gelmemesi için, harçları üniversitelere sokmamak için Aksaray ve YÖK önüne sesimizi duyurabilmek için gittik. Temel amacımız harçların geri çekilmesi ve gündemden kalkmasıydı. Şiddet içerikli bir tavrımız yoktu" dedi.

POLİS BENİ 3-4 KERE YUMRUKLADI
Ellerinde ki maketi saray önüne bırakacaklarını söyleyen Bağış,  "Biz elimizdeki telefon maketini Aksaray önüne bırakmak istedik. Çevik kuvvet buna izin vermedi. Sonra gaz sıkarak coplarla bize müdahale etmeye başladılar. Ben gözümü kapatıp geriye doğru giderken ne polisi olduğunu bilmediğim bir polis beni 3-4 kere yumrukladı. Ondan sonrada gözaltına alındımö diye konuştu.
Gözaltına alınırken kendilerine hakaret edildiğini ve baskı uygulandığını iddia eden Bağış, Karga tulumba gözaltına alındıklarını, ifadelerinin alındıktan sonra serbest bırakıldıkları kaydetti.  Kendisine yumruk atan polisten şikayetçi olacağını kaydeden Bağışö şikayetçi olacağım. Bizim temel derdimiz parasız eğitimdi.  Geçmişte de harçlara karşı defalarca eylem yaptık. Harçları geri çektirdik. Bunu memleketin gündeminden kaldırdık. Bu meselenin de takipçisi olacağız. O polis nasıl bir nefretle nasıl bir kinle saldırıyorsa. Onun karşısında çocuğu da olabilirdi" dedi.

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise partisinin grup toplantısında Mahir Bağış'ın  yumruk yediği fotoğrafı göstererek müdahaleye tepki gösterdi.