Poyraz deniz ulaşımını vurdu

Balıkesir'in Bandırma ilçesi ile İstanbul Yenikapı arasındaki hızlı feribot seferinin, olumsuz hava koşulları nedeniyle hareket saatinden 15 dakika önce iptal edilmesini yolcular protesto etti.

11 Eylül 2010 Cumartesi, 08:47
Abone Ol google-news

Bandırma-Yenikapı hızlı feribot seferi, saat 11.30'da yapılması gerekirken olumsuz hava koşulları nedeniyle sefer saatinden 15 dakika önce iptal edildi.

Bunun üzerine İDO personeli, o ana kadar binip yerleşen yolcuların hızlı feribotu boşaltmasını istedi. Seferin iptal edilmesi kararına tepki gösteren yolcularla personel arasında tartışma çıktı. Yolcuların büyük kısmının hızlı feribotu terk etmeyi reddetmesi üzerine, emniyet güçlerinden yardım istendi.

Olay yerine gelen polis ekipleri, yaklaşık bir saat süren görüşmelerin ardından yolcuları ikna ederek, hızlı feribotun boşaltılmasını sağladı.

Seferler iptal

Geceyi tüm ışıklarını yakarak Şarköy'de geçiren gemilerde bulunan personel, fırtına ve yer yer 2 buçuk metreye ulaşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamadı ve geceyi gemilerinde geçirmek zorunda kaldı.

Şiddetli fırtınanın sabah saatlerinde etkisinin azalmasının ardından 25 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, Şarköy'den demir alarak boğazlardan geçmek üzere rotalarına göre hareket ettiler.

8 gemi ise hava koşullarının daha da iyileşmesi için Şarköy'de demirli bekliyor. Öte yandan fırtına, Şarköylü balıkçıları da olumsuz etkiledi. "Meteorolojik uyarı''yı dikkate alan bazı balıkçılar balığa çıkmazken, Marmara Denizi'nde balık avında bulunan bazı tekneler ise Şarköy, Mürefte ve Hoşköy Balıkçı barınaklarına sığındı.Fırtına yüzünden Şarköy-Marmara Adası-Avşa deniz seferleri de iptal edildi.