Prens Harry hakkında inceleme başlatıldı

İngiliz ordusu, Prens Harry hakkında inceleme başlattı. Geçtiğimiz günlerde, Pakistan asıllı arkadaşına "Paki" diye hitap ederek büyük tepki çeken Prens Harry kamuoyu önünde arkadaşından özür dilemişti.

12 Ocak 2009 Pazartesi, 09:09
Abone Ol google-news

İngiliz ordusunun, Pakistan asıllı arkadaşına "Paki" diyen Prens Harry hakkında inceleme başlattığı bildirildi.

Sundhurst askeri kolejinden arkadaşı olan Ahmed Rıza Han için, İngiltere'de Asya kökenliler için aşağılama olarak kabul edilen "Paki" diyen Harry, kamuoyu önünde arkadaşından özür dilemişti.

Babası Prens Charles ve ağabeyi William'ın ardından İngiltere tahtının üçüncü sıradaki varisi olan Harry'nin bu sözü hangi koşullarda kullandığının tespit edilmesine çalışılacağı ve inceleme sonucuna göre prensin ceza almasının söz konusu olabileceği belirtiliyor.

Harry ve Ahmed Rıza Han 2006 yılında henüz askeri kolejde öğrenciyken çekilen bir videonun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandalla ilgili incelemede, yine bu video bandındaki görüntüler incelenecek.

Prens Harry'ye en sert tepki, Ahmed Rıza Han'ın Pakistan'daki babasından geldi. Muhammed Yakub Han, prensin oğlu hakkında sarf ettiği sözlerden rahatsız olduğunu belirterek Harry'yi kınadı. Daily Mail'e açıklama yapan Han, prensin oğlu hakkındaki sözlerini içeren görüntüleri izlemenin kendisini çok üzdüğünü belirtti ve "Bu söz nefret içeriyor ve asla bir Pakistanlı hakkında kullanılmamalı. Prens, bu sözlerinden dolayı Pakistan ordusu ve hükümetinden de özür dilemeli. Onlar prensin özrünü kabul etmeden, bizim ailemizden dilediği özrü kabul etmeyiz" dedi.

Bu arada İngiliz ordusu sözcüsü, ortada şikayet bulunmadığı için bunun resmi soruşturma konusu haline getirilmediğini, ancak konunun ciddiye alındığı ve inceleme başlatıldığını bildirdi. Sözcü, İngiliz silahlı kuvvetlerinin, subaylarının hiçbir uygunsuz davranışına hoşgörü göstermeyeceğini kaydederek, "Bu tür davranışlarla ilgili her türlü iddiayı ciddiye alıyor ve soruşturuyoruz. Bu vaka da diğerleri gibi ciddiyetle ele alınacaktır" dedi.
 

William pilotluk eğitiminde

Öte yandan Prens Charles'ın büyük oğlu Prens William'ın, kraliyet hava kuvvetlerinde arama kurtarma pilotu olmak üzere eğitime başladığı bildirildi.

Shropshire'daki kraliyet hava kuvvetlerine ait Shawbury hava üssünde eğitim gören William'ın burada diğer bütün pilotlar gibi muamele gördüğünü belirten üs sözcüsü, iki yıllık eğitimin bedelinin 800 bin sterlin civarında olduğunu ve prensin bu kursu başarıyla bitireceğinin garantisi bulunmadığını söyledi.

Eğitimi veren ekibin başında bulunan Nick Pollard da kendisi için William'ın diğer askerlerden farkı bulunmadığını ifade etti ve "Tabii ki çok yakın olacağız. Arama kurtarma timleri genellikle çok yakın ilişkiler kurar, birbirlerine çok güvenmek zorundadır, çünkü hepsinin yaşamı birbirine bağlıdır. Biz kendisinden de bu duruma ilk andan itibaren uyum sağlamasını bekliyoruz" diye konuştu.