Profesör isteyen fark ödeyecek

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, tamgün yasası nedeniyle üniversiteden istifa eden profesörleri hastanelerine geri döndürmek için "Profesör ve doçente muayene olmak isteyen hastanın, mesai saatleri dışında ek ücret ödemesine olanak tanıyan ve tamgün yasası ile ortadan kaldırılan hoca farkı sisteminin yeniden gündeme gelebileceğini" açıkladı.

23 Şubat 2013 Cumartesi, 08:39
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun tamgün yasasında “istifa eden hocaların geri dönmesini sağlayacak” düzenlemeler yapılacağını söylemesi üzerine çalışmalar başladı. Müezzinoğlu’nun açıklamasına göre Sağlık Bakanlığı üniversite hocalarıyla “geri dönüş formülleri” üzerinde çalışacak. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre tartışılacak ilk formül ise “istifa eden profesör ve doçentlerin okullarına dönmesi için hoca farkı” olacak. Tamgün yasası ile uygulanması yasaklanan “hoca farkı” sistemine göre profesöre veya doçente muayene olmak isteyen hasta mesai saatleri dışında “fark ücreti” ödeyerek hizmet alabilecek. Böylece hem yurttaş hem profesör mağdur olmayacak.

Yine vatandaşın cebi

TTB, üzerinde çalışılacak “hoca farkı” formülüne itiraz etti. Önceki Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Vatandaşın cebinden sağlık hizmeti için tek kuruş para çıkmayacak” düşüncesiyle üzerinde ısrarla durduğu tamgün düzenlemesinden geri dönmek için çabalandığını belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Bayazıt İlhan “Tamgün düzenlemesi ve sağlıkta dönüşüm programı dönüp dolaşıp vatandaşın cebine dayandı. İstifa eden profesörleri yurttaşın parasıyla geri döndürmektir bu. Hani vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacaktı. Hani doktorlar çok para kazanıyordu. Tamgün yasasından mağdur olan tüm sağlık çalışanlarının ücretleri kamu kaynaklarından karşılanmalı, ücretler kesinlikle emekliliğe yansımalı” dedi.