Protestolar fabrika kapattırdı

Çin'in Hunan eyaletinde çevreyi kirleten bir fabrikayla ilgili protestolarda bulunan bölge halkı isteğini yaptırdı. Bölge halkının protestoları fabrikanın kapanmasını sağladı.

03 Ağustos 2009 Pazartesi, 10:31
Abone Ol google-news

Çin'in Hunan eyaletinde çevreyi kirleten bir fabrika, bölge halkının protestoları üzerine kapatıldı. 6 yıldır çinko sülfat üreten Şianghı Kimyasal Fabrikası yakınlarındaki bir köyde, Mayıs ve Haziran aylarında ölen iki köylüde yapılan otopsi sonucu, köylülerin bedenlerindeki kadmiyum oranlarının çok yüksek olduğu belirlenmişti.

Bu vakalardan sonra bölgede yaşayan 3 bin kişi üzerinde yapılan testlerde, 500 kişinin kadmiyum oranları da yüksek çıkınca, yetkililerin fabrikayı kapatma kararı aldığı belirtildi.

Bin kadar köylü geçen hafta fabrikanın kapatılması isteği ile gösteri yapmıştı. Protestolardan sonra fabrika "ilelebet" kapatılırken, fabrika müdürleri tutuklandı, yerel Çevre Koruma Bürosu Başkanı görevden alındı.

Hunan eyaletindeki demir dışı metal maden ocaklarının yolsuzluklar nedeniyle son yıllarda hızla arttığı ve şimdi yüzlerce ocağın atıklarını ırmağa döktükleri belirtildi.

Fabrikaların, eyalet başkenti Çangşa'nın içme suyunu aldığı Şianghı ırmağını aşırı derecede kirletmesi, eyalet yetkililerini ırmağın kirletilmesine karşı acil önlemler almaya zorladı.

Buna rağmen yetkililer, ırmakta demir dışı metallerin yarattığı kirlenme oranının aşırı yüksek olduğunu itiraf ediyorlar. Irmak boyunca yetiştirilen sebzelerdeki kadmiyum, cıva ve kurşun oranlarının da hayli yüksek olduğu belirlendi.