Putin. Hodorkovski'yi affetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Yukos şirketinin ortaklarından tutuklu oligark Mihail Hodorkovski'nin affedildiğine dair belgeyi imzaladığı bildirildi.

20 Aralık 2013 Cuma, 11:20
Abone Ol google-news

Kremlin internet sitesinde, Hodorkovski'nin bugün itibarıyla Devlet Başkanı Putin tarafından affedildiğini belirtilen belge yayınlandı. Putin, dün Moskova'da yaptığı açıklamada, "Mihail Boriseviç'in (Hodorkovski), kanunlar gereği af talebinde bulunduğuna dair bir dilekçeyi bana yazması gerekiyordu. Kısa bir süre önce böyle bir dilekçe yazdı. Af kararı yakın zamanda imzalanacak" demişti. Rus lider, Hodorkovski'nin 10 yıl gibi uzun bir süredir hapiste olduğuna dikkati çekerek, "Bu ciddi bir ceza. Onun annesi rahatsız. Bütün bunlar göz önüne alındığında kendisinin affedilmesiyle ilgili kararın yakın gelecekte imzalanacağını düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Sahibi olduğu Yukos petrol şirketinin hisselerini el altından Amerikan Exxon ve Chevron şirketlerine satmaya çalıştığı iddialarıyla 2003 yılında gündeme gelen ve vergi kaçırmak suçuyla 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Hodorkovski ve şirket ortağı Lebedev, kararı birçok kez üst mahkemeye ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşımıştı.

Dönemin en zengin oligarklarından sayılan ve Putin muhalifi söylemleriyle tanınan Hodorkovski cephesi, cezanın politik olduğunu savunurken, AİHM, kararın siyasi olmadığını ve ikilinin finansal suçlardan cezaevinde bulunduğu kararını vermişti.

Ülkenin en büyük dördüncü petrol şirketinin patronu ve 8 milyar dolarlık servete sahip petrol baronu Mihail Hodorkovski'nin tutuklanması, Rusya ve dünya kamuoyunu uzun süre meşgul etmişti.