"Rakamı dönünce açıklayacağım"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF ile görüşmeler konusunda nihai açıklamayı Türkiye'ye döndüğünde kendisinin yapacağını söyledi. Erdoğan daha önce sarfettiği 'İkinci parti olursam giderim' sözlerini ise "İkinci parti olduğumda ben genel başkanlığı bırakırım, dedim'' şeklinde düzeltti.

24 Kasım 2008 Pazartesi, 14:39
Abone Ol google-news

Hindistan'dan Türkiye'ye hareket eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerle sohbet etti ve sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''IMF ile ilgili bazı haberler vardı. Türkiye 30 milyar dolar istiyor ancak IMF 19 milyar dolar veriyor'' ifadesi üzerine, ''Arkadaşlardan nihai bilgi almış değilim. Bilgi almadan konuşmam doğru olmaz. Bunların hepsi birer dedikodu. Döndüğümde bakan arkadaşları dinleyeceğim. Nihai açıklamayı kendim yapacağım'' dedi.

Bir gazetecinin ''İkinci parti olursam giderim demiştiniz'' sözleri üzerine, ''Karıştırma... 'İkinci parti olduğumda ben genel başkanlığı bırakırım' dedim'' şeklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan, bir başka gazetecinin ''Baykal yanıt vermemiş'' demesi üzerine de ''Onu, ona sorun'' karşılığını verdi.

 

''Bazıları geç kaldı"

Erdoğan, bir gazetecinin ''Artık Alevi açılımı bekleniyor'' ifadesini, ''Biz açılımı çoktan yaptık. Bazıları geç kaldı. Biz yoldayız, durmak yok, yola devam. Bizim öyle bir sorunumuz yok. Ayrımcılık bizim kitabımızda yok'' diye yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, yerel seçimlere ilişkin değerlendirme yaparken, yerel seçime yönelik 81 vilayette programlarını yaptıklarını, çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.