Refah sınır kapısı daimi olarak açıldı

Mısır'ın Gazze sınırındaki Refah sınır kapısını dün daimi olarak açması, Filistinlileri sevindirdi.

29 Mayıs 2011 Pazar, 12:23
Abone Ol google-news

Bu sınır kapısının açılmasıyla Gazze'ye uygulanan yaptırımların ciddi olarak hafifleyeceği beklentisi hakim.

Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas hükümetinin Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Gazi Hamid, kapının açılmasını "yeni bir dönemin başlangıcı" olarak nitelendirdi.

Filistin halkının dört yıldır süren ambargo ve yaptırımların ardından rahat bir nefes alacağını belirten Hamid, artık Filistinlilerin Refah'tan serbestçe geçebileceklerine işaret etti.

Gazzeliler, sevinçlerini dile getirdi. Bir Gazzeli, iki kardeşinin Kahire'de yaşadığını, onları görebilmek için uzun zamandan beri böyle bir fırsat beklediğini ifade etti.

Başka bir Gazzeli de "Yıllar önce kuşatma altına alındık. Hiçbir yere gidemiyorduk. Mısır'ın bu adımının kuşatmayı kıracak ilk adım olmasını umut ediyorum" dedi.

Sınır kapısında görevli polis yetkilisi Salama Baraka'nın verdiği bilgiye göre, Refah kapısı cuma ve resmi tatil günleri hariç sabah saat 09.00'dan akşam saat 17.00'ye kadar geçişlere açık tutulacak.
Sınır kapısından vize alan bütün Filistinliler geçiş yapabilecek. Kadınlar, 18 yaşından

küçük ve 40 yaşından büyük erkekler ile yanlarında babaları olan çocuklardan vize istenmeyecek. Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Hamas'ın 2007'de Gazze Şeridi'nin denetimini tamamen ele geçirmesinden sonra Refah sınır kapısından geçişlere kısıtlama getirmişti.