RTÜK o sözler için Akit TV'ye ceza vermedi: ‘İnönü’nün cevap ve düzeltme hakkı var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın Atatürk’e hakaret ile ilgili sert açıklamaları RTÜK’ün AKP kontenjanından seçilen üyelerine yetmedi.

18 Mayıs 2017 Perşembe, 23:00
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Atatürk’e hakaret ile ilgili sert açıklamaları RTÜK’ün AKP kontenjanından seçilen üyelerine yetmedi. Üst Kurul’un AKP’li üç üyesi İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü’ye yönelik “Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz” sözleri için Akit TV’ye ceza verilmesi önerisini reddetti. Erdoğan ve Yıldırım’ın sözlerinin anımsatılmasına karşın üyelerin gösterdiği direncin altında Yeni Akit gazetesi tarafından FETÖ’cü olmakla suçlanma endişesinin yattığı ifade edildi. RTÜK uzmanı ise yayın ile ilgili raporda, İnönü için “cevap ve düzeltme hakkının kullanılabilme imkânı bulunduğu” değerlendirmesini yaptı.

RTÜK uzmanı, program ile ilgili raporunda, çeşitli yargı kararlarında da alıntı yaparak “Siyasi kimlik taşıyanların eleştirilmeleri ya da çeşitli yorumlara maruz kalmaları kaçınılmazdır. Çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin gerekleri olup, bunlar olmaksızın ‘demokratik toplum’ olmaz” dedi. Siyasetçinin sert eleştiri ve ithamlara karşı daha tolere edici bir yaklaşım sergilemesi gerektiğinin ifade edildiği raporda, “Herhangi bir ihlal unsuru taşımadığı, yargı makamlarına başvurarak cevap ve düzeltme hakkının kullanılabilme imkânı bulunduğu sonucuna varılmıştır” değerlendirmesi yapıldı.