Ruhani'den nükleer açıklaması: Bu bir ahlak ihlali

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, pazar günü yaptığı açıklamada Tahran'ın çıkarlarının korunması için 2015'te yapılan nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını duyurdu

13 Mayıs 2018 Pazar, 13:06
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, pazar günü yaptığı açıklamada Tahran'ın çıkarlarının korunması için 2015'te yapılan nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını duyurdu ve ABD'nin bu anlaşmadan çekilmesinin bir “ahlak ihlali” olduğunu sözlerine ekledi.

Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena ile yaptığı görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Ruhani, "ABD'nin geri çekilmesi ahlak  siyaset ve diplomasi kurallarının ve uluslararası düzenlemelerin ihlalidir"

Hasan Ruhani, devlet televizyonunda yayımlanan konuşmasında, "Kalan beş ülkenin anlaşmaya uymaya devam etmesi halinde, İran ABD'nin çekilmesine rağmen anlaşmada kalacak." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz salı günü nükleer anlaşmadan çekilme yönünde verdiği karar, küresel petrol arzları konusunda belirsizlik yaratmış, Ortadoğu’daki çatışma riskini artırmıştı.

Anlaşmanın imzacıları olan İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya'yı ışaret etti

Bu ülkeler, İran'ın petrol gibi önemli ekonomik sektörlerine karşı olası yaptırımlar olmayacağını garanti ettikleri taktirde, İran'ın anlaşmaya bağlı kalacağını söyledi.

Washington’un çekilmesinden sonra anlaşmayı kurtarmak için son çığır açan bir çaba olarak görülen İran dışişleri bakanı Mohammad Javad Zarif, dünya güçleri turuna başladı.

Reuters'ın haberine göre

<haber-yatay:971760,972888,972311,971310>