Rum Yönetimi AİHM'e başvuracak

Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, ''kayıp akıbetlerinin tamamen aydınlatılmasına yardımcı olmak amacıyla'' Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracaklarını açıkladı.

27 Ocak 2009 Salı, 19:23
Abone Ol google-news

Rum haber ajansına göre Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, düzenlediği basın toplantısında, Rum hükümetinin, tiyatrocu Attila Olgaç'ın sonradan ''senaryo çalışması'' olduğunu belirttiği Kıbrıs Barış Harekatıyla ilgili iddilarını Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nde gündeme getirmeye, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunmaya karar verdiğini bildirdi.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın konuyu Rum Başsavcısı Petros Keridis ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile ayrı ayrı görüştüğünü ve görüşmede, ''Atilla Olgaç isimli Türk tiyatro oyuncusunun 'itirafının' değerlendirilmesi yönünde yapılabilecekler konusunun ele alındığını'' belirten Stefanu, ''Görüşme sırasında, konunun Türkiye aleyhine Güney Kıbrıs'ın devletlerarası 4. başvurusu çerçevesinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne götürülmesine ve aynı zamanda AİHM'ye başvurulmasına karar verildi'' dedi.

''Ana hedefin, kayıp akıbetlerinin tamamen aydınlatılmasına yardımcı olmak olduğunu'' kaydeden Stefanu, bir soru üzerine, ''AİHM'nin Türkiye'nin kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesiyle ilgili olarak ne yapması gerektiği hakkında kararları vardır'' ifadesini kullandı. Stefanu, konunun, ''Avrupa Parlamentosu'nda ve Rum Meclisi'nin ilişki içerisinde bulunduğu diğer uluslararası organlarda tartışılması yönünde hükümetin Meclis ile işbirliği yapmasının da kararlaştırıldığını'' ifade etti.