"Rusya ekonomisi, pek çok AB ülkesindekinden çok daha güçlü''

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ekonomilerinin Avrupa Birliği'ne (AB) üye pek çok ülke ekonomisinden çok daha güçlü olduğunu söyledi.

20 Kasım 2011 Pazar, 13:14
Abone Ol google-news

Medvedev yaptığı açıklamada, yüksek enflasyon ve ciddi oranda sermaye çıkışına rağmen Rusya ekonomisinin ağır borç kriziyle mücadele eden Avrupa Birliği'ne üye pek çok ülke ekonomisinden çok daha güçlü ve homojen olduğunu belirterek, Rusya'da enflasyonun kontrol altında olduğunu ve bu yıl yaklaşık yüzde 7 seviyesine gerilemesinin beklendiğini bildirdi.

Rusya'daki sermaye çıkışının bu yıl 64 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Medvedev, ''Bu, bizim hatamız değil ancak kesinlikle aşılması gereken bir felaket'' değerlendirmesinde bulundu. Medvedev, ülkesinin uluslararası alanda tanıtımının yapılması gerektiğini vurgulayarak,

''Çaba gösterilmeli... Rusya ekonomisinin propagandasını yapmak için para ve efor sarf edilmesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

Uzmanlar, Rusya'daki yabancı yatırımcıların çıkışını rüşvet, bürokrasi ve ağır vergi sistemiyle açıklıyor.

üresel krizle birlikte düşen petrol fiyatlarının etkisiyle Rusya ekonomisi, 2009 yılında yaklaşık yüzde 8 oranında daralmıştı.