Rusya ve Arap Birliği işbirliğini geliştirecek

Rusya ve Arap Birliği arasında ekonomi, enerji, telekomünikasyon ve eğitim gibi birçok alanda işbirliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

20 Şubat 2013 Çarşamba, 21:53
Abone Ol google-news

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Rus-Arap forumunun ardından Rusya ve Arap Birliği arasında ortak bildiri ve eylem planı imzalandı.

Forum çerçevesinde görüşülen konular ve imzalanan belgelere ilişkin açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki mevcut durum ile bölgedeki önemli gelişmelerde Rusya ile Arap Birliği'nin ortak eylem planı çerçevesinde yapacaklarının ele alındığını belirterek, ülkesiyle Arap Birliği arasındaki ikili ilişkilerin de görüşüldüğünü ifade etti.

Rusya ile Arap Birliği'nin, problemlerin çözümü noktasında hemfikir ve uluslararası problemlerin hukukun üstünlüğü prensibi çerçevesinde çözülebileceğinden emin olduklarının altını çizen Lavrov, imzalanan ortak bildiride terörizmin her türüyle mücadelede ve uluslararası hukuk temelinde İsrail-Arap anlaşmazlığının çözümü yönünde kararlı olunduğunun ifade edildiğini vurguladı.

Bildiride, Suriye'deki durumu da değerlendirdiklerini ve ortak görüşlerinin şiddetin bir an önce durdurularak, Cenevre Mutabakatı çerçevesinde muhalefet ile hükümet arasında diyaloğa başlanması olduğunu belirten Lavrov, yakın doğuda kitle imha silahlarından arındırılmış bölgelerin oluşturulması için yapılacak konferansın bir an önce düzenlenmesini istediklerini aktardı.

Lavrov, Yemen ile Sudan ve Güney sudan ilişkileri, Somali, İran'ın nükleer programı gibi konular da dahil bölgesel konularda Rusya ile Arap Birliği'nin yaklaşımlarının aynı olduğunu dile getirerek, uluslararası ilişkilerde istikrar ve güvenin oluşmasında önemli rolü olan kültürler arası ve medeniyetler arası diyaloğun gelişmesi için ortak çabanın artırılacağını söyledi.

Rusya ile Arap Birliği ortak eylem planının temelinde, ''bakanlar, özel temsilciler, uzmanlar düzeyinde siyasi diyaloğun geliştirilmesi mekanizmaları''nın bulunduğuna değinen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu çerçevede ekonomi, enerji, ulaştırma, telekomünikasyon, içme suyu, tarım, çevre, turizm, eğitim gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için yapılması gereken ortak faaliyetleri belirlediklerini kaydetti.