Rusya'dan Trump'a 'güvenli bölge' uyarısı

Kremlin Sarayı Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de güvenli bölge oluşturulacağına ilişkin yaptığı açıklamada, “Tüm sonuçlar düşünülmeli” dedi.

26 Ocak 2017 Perşembe, 19:06
Abone Ol google-news

Reuters haber ajansı, Trump’ın imzalayacağı taslak kararnamelerden birinde “Dışişleri ile Savunma Bakanları, bu kararnamenin yayımlanmasından sonraki 90 günde, evlerinden olan Suriyelilerin ülkelerine geri dönüş ya da üçüncü bir ülkeye kabul edilme gibi sabit yerleşim imkânlarını bekleyebilecekleri, Suriye ve çevresindeki bölgede güvenli bölgeler oluşturulması için bir plan üretmekle görevlendirildi” ifadesinin yer aldığını duyurdu. Ankara, 6 yıldır Suriye’de güvenli bölge talebiyle ilgili ABD’nin bu ilk somut adımına temkinli yaklaştı. Dışişleri sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, “Türkiye başından beri Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasını savundu. Trump’ın bu konudaki çalışmasının neticelerini görmek lazım” dedi. Katar Dışişleri’nin Enformasyon Direktörü Ahmed Rumayhi, Trump’ın vaadinden memnuniyet açıklarken hem “güvenli bölge” hem “uçuşa yasak bölge” talep etti.

Rusya Trump’ı uyardı

Rusya’dan ise Trump’a uyarı geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Trump yönetiminin Suriye’de güvenli bölgeler oluşturulmasına ilişkin planının açıklanmasından önce Rusya’ya danışmadığını dile getirdi. “Amerikalı ortaklarımız, bize danışmadı. Bu bağımsız bir karar” diyen Peskov, “Bu planın, mültecilerle olan durumu şiddetlendirmemesi açısından önemli. Ancak, büyük ihtimalle tüm sonuçlar düşünülmeli” ifadelerini kullandı.