Rusya'nın petrol sahalarını ABD şirketi araştıracak

Zengin petrol yataklarına evsahipliği yaptığı tahmin edilen Kuzey Kutbu'nun Rusya sınırları içindeki petrol sahalarının Rus devlet şirketi Rosneft ile birlikte araştırma ihalesinde ipi göğüsleyen şanslı firma Amerikan ExxonMobil petrol şirketi oldu.

31 Ağustos 2011 Çarşamba, 13:43
Abone Ol google-news

Aralarında Chevron, Total SA, Statoil ASA ve BP PLC'nin de bulunduğu bir çok şirketi geride bırakan ExxonMobil, Rosneft ile birlikte Kuzey Kutbu'nun "Kara Deniz" bölümünde potansiyel devasa petrol yatakları sahasının araştırılması için 2,2 milyar dolarlık yatırım yapmayı kabul etti. ExxonMobil ayrıca Karadeniz'de petrol araştırılması konusunda işbirliğini öngören 1 milyar dolarlık anlaşmayı da imzaladı.

Rosneft, yapılan bu anlaşmalar karşılığında Meksika Körfezi'nin araştırılması da dahil olmak üzere Exxon ABD'deki bazı projelerinin hissesini satın alma hakkını elde etti. Bu anlaşma sayesinde ilk defa bir Rus devlet şirketi ABD'deki petrol ve gaz varlıklarında sahiplik hissesi elde etme şansını elde etti.

ExxonMobil ve Rosneft arasındaki anlaşmanın imzalanması töreninde Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Seçin de hazır bulundu.
Rosneft ile varılan anlaşma barınılması zor ve enerji altyapısına uzak bölgede araştırma yapılması ve petrol bulunması halinde son derece ciddi yatırımların yapılmasını zorunlu kılıyor. Bölgede petrolün yanı sıra gaz bulunması da beklenirken, bu gazın buradan piyasalara ulaştırılması da meşakkatli ve maliyetli olacak.

Exxon'un Kuzey Kutbu'nun araştırılması konusunda anlaşmada mali kısımları henüz sonuçlandırmadığı belirtilirken, bunun da Rus yetkililerle birlikte görüşülmeye devam edilmesi gereken kritik bir konuyu oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Amerikan Exxon şirketinin üst düzey yönetici Rex Tillerson imza töreninde yaptığı konuşmada, Rus hükümetinin vergi sistemini düzeltmek için gözden geçirme çabalarını överek, "Bu da zor bir iklimde (güç koşulların hüküm sürdüğü bir ortamda) Rusya ile işbirliğini genişletmemize yardımcı oldu" dedi.
 

"Enerji piyasaları olumlu tepki verecek"

Putin de imza töreninde yaptığı konuşmada, iki şirketin 200-300 milyar dolarlık yatırım projeleri konusunda işbirliğini artırma kararı aldığını belirterek, "Doğrudan yatırımlar 200-300 milyar doları bulabilir. Altyapı yatırımlarıyla birlikte toplam yatırım miktarı 500 milyar dolara kadar ulaşabilir" diye konuştu.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan ExxonMobil ile bu anlaşmaya dünya enerji piyasalarının olumlu tepki vereceğini kaydeden Putin, "Çünkü ExxonMobil Rusya'nın Kuzey Kutbu'ndaki erişim hakkı elde etti. Rosneft için de iyi bir fırsat çünkü bu anlaşma sayesinde de Rosneft Meksika Körfezi ve Teksas dahil olmak üzere ABD'deki sahalara erişim hakkı elde etmiş olacak. Ayrıca basit bir üretim bölgesi 13 bin kişiye iş sahası açmış olacak" ifadesini kullandı.