Rusya'nın tehdidi

Rusya'nın Kabil Büyükelçisi Zamir Kabulov, BBC radyosuna verdiği demeçte, NATO'ya açık tehditte bulundu. Kabulov, NATO ülkelerinin Rusya'ya karşı "düşmanca davranışlarını" devam ettirmeleri durumunda Afganistan'daki operasyonları için NATO'ya hava sahalarını kullandırmama tehdidinde bulundu.

18 Eylül 2008 Perşembe, 14:35
Abone Ol google-news

Rusya'nın Kabil Büyükelçisi Zamir Kabulov, NATO ülkelerini ülkesine karşı "düşmanca politikalar" izlemekle suçlayarak, bu politikaların durdurulmaması halinde Afganistan'daki operasyonları için NATO'ya hava sahalarını kullandırmama tehdidinde bulundu.

Büyükelçi Kabulov, BBC radyosuna verdiği demeçte, Rus hava sahasının şimdilik NATO'ya açık olduğunu, ancak İttifak ülkelerinin Rusya'ya yönelik ''düşmanca politikalarını'' sürdürmeleri durumunda hava sahasını kapatabileceklerini söyledi.

ABD'nin Afganistan'da Taliban yönetiminin devrilmesinden beri bazı hatalar yaptığını, bu hataların başında, "Afgan hükümeti ve Afgan halkıyla çalışmamanın" geldiğini savunan Kabulov, Taliban'ın devrilmesinden bu yana geçen 6,5 yıl içinde ABD'nin Afgan hükümeti, ekonomisi ve silahlı kuvvetlerini güçlendirmek yerine askeri varlığını artırdığını, bunun "en temel hata" olduğunu belirtti.