Sağlık ocağı var personel yok

Van'ın Başkale ilçesi Yanal köyünde 23 yıl önce inşa edilen sağlık ocağına bugüne kadar doktor ve sağlık personeli atanmadığı iddia edildi. Yanal köyü sakinleri, ''Sağlık ocağının bakımı sürekli yetkililer tarafından yapılıyor. Ancak atama yapılmadı. En küçük bir sağlık sorunundan dolayı ilçeye gitmek zorunda kalıyoruz'' diyor.

17 Ocak 2009 Cumartesi, 12:03
Abone Ol google-news

Van'ın Başkale ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki, 100 haneli, bin 200 nüfuslu Yanal köyünde 23 yıl önce sağlık ocağı inşa edildi. O günden beri sağlık ocağına doktor, hemşire, ebe ve sağlık personeli atanmadığı öne sürüldü.

Yanal köyü sakinleri, devletin burada sağlık ocağı yaptığını ancak bunu unuttuğunu savunarak, ''Sağlık ocağının bakımı sürekli yetkililer tarafından yapılıyor. Ancak atama yapılmadı. En küçük bir sağlık sorunundan dolayı ilçeye gitmek zorunda kalıyoruz'' dedi.
Köy sakini Burhan Karaboğa da sağlık ocağının yıllardır kapalı olmasına üzüldüklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Devlet buraya büyük para karşılığı sağlık ocağı yaptırdı. Bu sağlık ocağı kullanmamasına rağmen geçen yıl yine büyük paralar karşılığı tadilat yapıldı ama yine doktor gönderilmedi. Bizim köyümüz İran sınırı ile çok yakın bir mesafededir. Devlet sağlık ocağımız olmasına rağmen bize doktor göndermezse biz de sınırı yasal olmayan yollardan geçerek İran hükümetinden doktor isteyeceğiz. Yetkililerin sesimize kulak vermesini istiyoruz.''

Başkale Sağlık Grup Başkanı Doktor Serdar Kuzu, ''Yanal köyündeki sağlık ocağına personel yetersizliğinden dolayı atama yapılamadı. Yanal köyüne yakın olan Eşmepınar Sağlık Ocağı'ndan haftanın bir günü hemşire ve doktor görevlendiriliyor. Ancak olumsuz yol şartlarından dolayı bunlar da köye gidemiyor. Nisan ayında Yanal köyü sağlık ocağına atama yapılacak'' dedi.