Salih Müslim: Ruslar bizi hayal kırıklığına uğrattı

Eski PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, TSK'nin Afrin'i PYD/YPG'den almasına ilişkin "Türkiye, Rusya’nın desteği olmadan başarılı olmazdı. Ruslar bizi hayal kırıklığına uğrattı" değerlendirmesinde bulundu.

23 Mart 2018 Cuma, 13:02
Abone Ol google-news

Eski PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, İsveç'in başkenti Stockholm'de bir grup milletvekilinin davetlisi olarak İsveç Parlamentosu binasında basın toplantısı düzenledi.

'RUSLAR BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI'

Afrin'in Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Müslim, IŞİD'in Türkiye ile birlikte hareket ettiğini ileri sürdü. Sivillerin de öldürüldüğünü iddia eden Müslim, AFP’ye verdiği röportajda “Türkiye, Rusya’nın desteği olmadan başarılı olmazdı. Ruslar bizi hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü Suriye'ye geldiklerinde bazı yükümlülükleri vardı. Suriye topraklarını koruyacaklarına dair söz vermişlerdi” diye konuştu.

Türkiye tarafından kırmızı bülten talebi ile aranan Müslim, Çekya'nın başkenti Prag'da gözaltına alınmış, Çek Mahkemesi'nin vermiş olduğu bir kararla serbest bırakılmıştı. Türkiye, Müslim’in geçici olarak tutuklanmasını ve Türkiye'ye iade edilmesini talep etmişti.