Sanatçılar: Vicdanen huzurluyuz!

Dün gece Başbakan Erdoğan'la görüşen sanatçılar heyeti o görüşmede neler konuştuklarını açıkladı.

14 Haziran 2013 Cuma, 15:35
Abone Ol google-news

Başbakan'la görüşen sanatçı heyetinden bugün bir açıklama daha geldi işte o açıklama;

Biz, Taksim Gezi Parkı'ndaki yapılaşma hazırlığından ve buna tepki olarak başlayan gösterilere yönelik şiddetten vicdanen rahatsız olan bir sanatçılar grubu olarak, çözüme katkı sağlayabileceğimiz ümidiyle bir araya geldik.

Yapılabilecekleri önce kendi aramızda görüştük, daha sonra Gezi Parkı'nda Taksim Dayanışması bileşenleriyle buluştuk. Devletle, temsil yetkisi olan Taksim Dayanışması heyetinin görüşmesi gerektiği inancıyla, kendimiz ve onlar adına Başbakan'dan randevu istedik.

Başbakanlığın olumlu cevabı sonucu, dün geceyarısı, yanımızda Taksim Dayanışma temsilcileri ile birlikte Başbakan'la buluştuk.

4 saat süren görüşmede her birimiz, Taksim Topçu Kışlası yapılaşmasından vazgeçme önerimizin yanı sıra, temel özgürlüklerin kısıtlanması, Başbakan'ın son aylarda tırmanan sert üslubu, yaşam tarzına yönelik baskılar, toplumu kutuplaştıracak söylem ve girişimler, göstericilere yapılan sert müdahaleler ve bunun yarattığı ve tüm ülkeye yayılan kitlesel tepkileri gündeme getirdik.

Başbakan'ın eylemlere destek veren sanatçılara yönelik sözlerinden duyduğumuz rahatsızlığa değindik.

Referandum önerisinin kendi başına sorunu çözmeye yetmeyeceğini, "Yargı kararına rağmen yaparım" söyleminin çözüme yardımcı olmadığını dile getirdik.

Ölen, yaralanan göstericiler ve polislerden üzüntü duyduğumuzu belirterek bunlara yenilerinin eklenmemesi için taraflara sorunu şiddet uygulamadan bitirme çağrısı yaptık.

Başbakan, "Bu buluşmaya çok önem atfettiğini, günlerdir sürdürdüğü bu görüşmelerin de sorunu ciddiye aldığını gösterdiğini" söyledi. Konunun yargıya intikal ettiğini belirtti, yargı kararı yürütmenin aleyhinde olursa Taksim Gezi Parkı içinde yapılacak olan Taksim Topçu Kışlası ‘’Şehir müzesi’’ projesinin iptal edileceğini, lehinde olursa halk oylamasına gideceğini vaat etti. Güvenlik kuvvetlerinin zaman zaman aşırı şiddet kullanıldığı konusundaki şikayetleri dikkate alacağını ve buna dair delilleri topladıklarını belirtip bizlerden elimizde bilgi ve belgeler varsa kendisiyle paylaşmamızı istedi, soruşturma açtıracağını vaat etti.

Sivil bir inisiyatif olarak, katkı sunabileceğimiz ümidiyle içtenlikle ve gönüllü dahil olduğumuz bu önemli sorunda, tarafları buluşturduğumuz için vicdanen huzur duyuyor, şiddetin tamamen durması için çağrıda bulunuyoruz.  Hiç gecikmeden derhal ve  barış içinde çözümlenmesi için herkesin katkı sunmasını bekliyoruz.