Sardinya'nın uğursuz öyküleri

Sardinya Efsaneleri, 1926 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Grazia Deledda'nın, doğup büyüdüğü coğrafyanın gizemli öykülerine kapı aralıyor.

21 Mart 2011 Pazartesi, 14:08
Abone Ol google-news

Can Yayınları’nın GotikRomantik dizisi, türün en başarılı örneklerini sunmaya devam ediyor. Dizinin yeni kitabı Sardinya Efsaneleri, İtalyan natüralist akımının öncü yazarı Grazia Deledda’nın anlatımıyla baştan yaratılan ürkütücü halk öykülerini okurla buluşturuyor.

Sardinya Efsaneleri, adından da anlaşılacağı gibi, bir derleme. Sardinya’nın geçit vermez dağları arasında yaşayan halkın aktardığı korkunç öyküleri derlemiş Grazia Deledda. Bu öyküler, yaşamları türlü korku ve hurafelerle dolu yoksul halkın geniş hayal gücüyle beslenen tekinsiz, tehlikelerle dolu dünyaları anlatıyor. Her biri birbirinden uğursuz bu on üç öykü, Sardinya topraklarında gömülü eşsiz hazinelere açılıyor. Ne var ki toprak, hazinelerin yatağı da olsa, yeraltı dünyasında onları bekleyen başkaları var: iblisler, cüceler, cinler, büyücüler...

Adanın acımasız coğrafyasıyla büyüleyici gotik atmosferi birleştiren Sardinya Efsaneleri,
zamanın çok ötesinde bir macera sunuyor.

 

Grazia Deledda

Grazia Deledda, 1871'de Sardinya adasındaki Nuoro'da doğdu. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Dil eğitimi aldı. İlk öyküleri ve şiirleri 1886’da Sardinya gazetelerinde yayımlandı. Aşk, kader, acı ve ölüm gibi konuların öne çıktığı yapıtlarında ağırlıklı olarak Sardinya insanının zorlu yaşamını işledi. Sardinya halkının aktardığı öyküleri derlediği Sardinya Efsaneleri,  yazarın erken dönem yapıtlarındandır. Giovanni Vergo ve Gabriele d’Annunzio gibi isimlerden etkilenen ve bugün İtalyan edebiyatının en önemli realist yazarlarından biri sayılan Grazia Deledda, 1926’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Deledda 1936’da Roma’da öldü.