Sarıgül: Hiçbir zaman 'adayım' diyemem

CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olup olmayacağı sorulan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Ben hiçbir zaman 'adayım' diyemem. Önümüzdeki Pazar günü tam saat 12.00'da CHP İstanbul il başkanlığını ziyaret edeceğim. İstanbul il başkanlığında ziyaret esnasında belli görüşlerimi kamuoyuyla paylaşacağım" dedi.

10 Kasım 2013 Pazar, 15:17
Abone Ol google-news

CHP'ye yeniden üye olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ümraniye'deki bir alışveriş merkezinde "Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla" isimli kitabını imzaladı. Atatürk'ün sevdiği şarkılar eşliğinde düzenlenen imza gününde Sarıgül, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Hiçbir parti gözetmeden bütün yurttaşları kucaklamak istediğini söyleyen Sarıgül, "Aday olmak benim şahsım için önemli bir olay değildir. Hiçbir zaman adayım diyemem. İstanbul'da huzuru, barışı, hakkı, hukuku, adaleti sağlayacak ötekisi olmayan bir anlayışıyla her siyasi partiye oy veren yurttaşlarımızı kucaklayan bir anlayışla ben yollardayım. Bana oy veren yurttaşlarımı hiçbir zaman mahcup etmek istemiyorum" diye konuştu. Sarıgül, oy vermeyen yurttaşların da bir dahaki seçimlere kadar oylarını almak istediğini söyledi.

 

'Başın düşerse dara Sarıgül'ü ara'

CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olup olmayacağı sorulan Sarıgül şunları söyledi: "Şişli'de başardığımızı İstanbul'da da, Türkiye'de de başaracağımız kanısındayım. Bu, Sarıgül'ün bireysel mücadelesi değil, inandığımız düşüncelerin iktidara gelme mücadelesi. CHP Genel Merkezi önünde Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bütün nezaketiyle, zerafetiyle Türkiye Değişim Hareketi'ne gönül veren binlerce yurttaşımızı bağrına bastı, kapılarını ve yüreğini açtı. Bundan sonra bizim görevimiz, başarı elde etmek. Bir olmak, beraber olmak. Gün birlik günü beraberlik günü. El ele, kol kola, omuz omuza olma günü. Sarıgül, artık dünü konuşmayacak yarını konuşacak. Gelecekte anahtarı iktidardan nasıl teslim alacağımızı konuşacağız. Bunun için çalmadığım kapı, sıkmadığım el kalmayacak. Bu konudaki bütün projelerimiz, çalışmalarımız hazır. Her sorunun çaresi, çözümü var. Yurttaşlarımıza şunu ifade ediyorum; başın düşerse dara Sarıgül'ü ara."

 

'Ben hiçbir zaman adayım diyemem'

"Sarıgül aday diyebilir miyiz?" sorusuna da Sarıgül, şu yanıtı verdi: "Ben hiçbir zaman adayım diyemem. Önümüzdeki Pazar günü tam saat 12.00'da CHP İstanbul İl Başkanlığı'nı ziyaret edeceğim. İstanbul İl Başkanlığı'nda ziyaret esnasında belli görüşlerimi kamuoyuyla paylaşacağım. Ama bir kez daha ifade etmek isterim; bu mücadele benim mücadelem değil, artık bizim mücadelemiz. Sarıgül ve arkadaşlarının çalışma düzeninde ben yok, biz varız. Bütün yurttaşlarımla İstanbul'u da düşünelim, Türkiye'nin her noktasını da düşünelim. Yerel yönetimlerde sevgiyi, barışı, hakkı, hukuku adaleti hakim kılalım. Bu güzellikler içinde bütün MHP, Anavatan, DYP, Saadet, DSP'li bütün yurttaşlarım demokrasi için, barış için, özgürlükler için, bireyin mutluluğu için bir araya gelelim. Bu anlamlı günde Mustafa Kemal Atatürk'ümüzü andığımız bu günde ben istiyorum ki, Atatürkçü olmak çok çalışmaktır. Cumhuriyetimizin değerlerini Almanya'nın, Fransa'nın ve İngiltere'nin önüne çıkarmaktır. En büyük Atatürkçülük cumhuriyetin değerlerini geliştiren güçlendirendir. Bu vesileyle Atatürk'ü saygı, sevgi ve minnetle anıyorum ve söz veriyorum; Atamızın bırakmış olduğu cumhuriyeti, inaçlara saygılı, laikliği korumak için çok iyi bir şekilde çalışacağız."

 

'Kadıköy'deki kardeşlerimizi de kucaklamaya mükellefiz'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in İstanbu Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı olmasıyla ilgili görüşleri sorulan Sarıgül, "Bir siyasi partide adayın çok olması orada ki, demokrasi kültürünün ne kadar geliştiğini gösterir. Bu zenginliktir, barıştır, özgürlüktür. Ben aday adayı olan bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Bu demokrasinin güzel bir olgunluğu, güzel bir erdemidir. Biz dün genel merkez önündeydik. Oraya gelen binlerce kardeşlerimizi, biz Kadıköy'deki kardeşlerimizi de kucaklamaya mükellefiz. Kadıköy Meydanı'ndaki kardeşlerimiz de bizimdir. CHP genel merkezi önündeki kardeşlerimiz de bizimdir. Biz istiyoruz ki, hepsiyle el ele, kol kola, omuz omuza olalım. Demokrasi en üst düzeyde olsun. Önemli olan sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri kazansın. Çünkü Sarıgül'ün felsefesi Profesör İnönü'nün zerafeti, nezaketi ve demokrasi anlayışının hakim olmasını sağlamaktır" diye konuştu.