Scientoloji'ye bir darbe de Fransa'dan

Paris Mahkemesi, ''Scientoloji Kilisesi'' tarikatı üyelerini ''dolandırıcılıktan'' suçlu bularak çeşitli cezalara çarptırdı.

27 Ekim 2009 Salı, 11:36
Abone Ol google-news

Paris Mahkemesi, savcılığın tarikatın yasaklanması yolundaki talebini ise kabul etmedi.
Tarikat yöneticilerinin ''organize bir şekilde dolandırıcılık yaptığına'' hükmeden Paris mahkemesi, tarikatın genel merkezinin 400 bin Avro, tarikata bağlı kütüphanenin ise 200 bin avro para cezası ödemesini kararlaştırdı.

Mahkeme, tarikatın dört yöneticisine 10 ay ile 2 yıl arasında değişen tecilli hapis cezaları verdi. Yine tarikat yöneticisi iki kişiye, 1000 ve 2000 avro para cezası verildi. Tarikatın yöneticisi konumunda bulunan Alain Rosenberg hakkında, iki yıl tecilli hapis ile 30 bin avro para cezası verildiği bildirildi. Tarikat, bugünkü karara itiraz ederek, temyize gideceğini açıkladı.

Savcı, duruşmalarda, tarikatın Fransa'daki faaliyetlerinin yasaklanması dışında, tarikata ait iki kuruluşa dört milyon avro para cezası verilmesini, tarikatın dört yöneticisinin de iki ile dört yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmasını talep etmişti.
Yargılanan kişiler, ''yasa dışı şekilde tarikat üyelerine, tedavi amaçlı olduğu iddia edilen, ancak gerçekte hiçbir faydası olmayan bazı ilaç ve cihaz ile kitapları satarak usulsüz bir şekilde kar sağlamak'' ile suçlanmıştı.

ABD'de 1954 yılında kurulan tarikatın, 159 ülkede 6 bin kilisesi ve milyonlarca müridi olduğu tahmin ediliyor.Tarikatın üyeleri, daha önce de Fransa'da çeşitli suçlardan yargılanmıştı.

ABD'de, aralarında Tom Cruise ve John Trovolta gibi ünlü sinema oyuncularının da üyesi olduğu tarikat, Japonya, İspanya ve Kanada gibi ülkelerde dini örgüt statüsüne sahip bulunuyor.