Şehit sayısı 6'ya yükseldi

Siirt'in Pervari ilçesinde dün teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 6 güvenlik görevlisinin şehit düştüğü, yaralı sayısının 11 olduğu bildirildi.

25 Eylül 2011 Pazar, 08:01
Abone Ol google-news

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK üyesi bir grubun Belenoluk Jandarma Karakol Komutanlığına saldırı düzenlediği hatırlatıldı.

Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada şehit sayısının 6, yaralı sayısının 11 olduğu belirtilen açıklamada, bölgede operasyonların aralıksız sürdürüldüğü kaydedildi.

Yaralıların tedavisinin sürdürüldüğü belirtildi. Operasyonda ilk belirlemelere göre 3 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Siirt Valiliğinin daha önceki açıklamasında 5 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 7 güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirilmişti.

Yola mayın döşediler

Teröristlerin Belenoluk Köyü’ne takviye askerlerin gelmesini önlemek için köy yoluna çok sayıda mayınlı tuzaklar kurduğu tespit edildi. Bunun üzerine Siirt 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı’ndan kalkan Sikorsky helikopterlerle çatışma bölgesine özel eğitimli komandolar gönderildi. Teröristler ateş açınca helikopterler inişte güçlük yaşadı.

Bu kez devreye Kobra helikopterler girdi. Kobra helikopterler de PKK’lıların bulunduğu alanları yoğun ateş altına aldı ve bombaladı. Çatışmada 3 terörist de öldürüldü. Yaralı askerler helikopterle Siirt ve Şırnak’taki hastanelere gönderildi. Çatışma nedeniyle Siirt’te tüm resmi ve özel hastanelerdeki doktorlar görev başına çağırıldı.

Şehitlere tören

Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Belenoluk Jandarma Karakoluna terör örgütü PKK mensupları tarafından düzenlenen hain saldırıda şehit olan 6 askerden 5'i için Diyarbakır'da tören düzenlendi.

Belenoluk Jandarma Karakoluna dün akşam teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Kıdemli Başçavuş Erdal Canbulat ile jandarma erler Önder Turgay, Adem Yörük, Ömer Dursun ve Halil İbrahim Türkmen için 7. Kolordu Komutanlığı General Galip Deniz Kışlasında tören düzenlendi.

Törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da katıldı.

Batman Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Necdet Köse yaptığı konuşmada, 5 askerin vatan bütünlüğünün korunması, milletin birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması, bölgede huzur ve güven ortamının devam etmesi için kutsal görevlerini yaparken, dün teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olduklarını hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti devletini zayıf düşürme ve ülke topraklarını bölme düşüncesinde olanların asla emellerine ulaşamayacağını belirten Tuğgeneral Köse, şunları söyledi:
''Bugün ve gelecekte geçmişte olduğu gibi Türk milletinin sarsılmaz azim ve iradesi karşısında hüsrana uğrayacaklardır. Bu olay vatan ve millet sevgimizi, Atatürk ilke ve inkılaplarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri olan bağlılığımızı ve bunlara yönelik tehditleri bertaraf etme yönündeki haklı ve kararlı olan mücadeleye olan inancımızı bir kat artırmıştır. Unutmayalım ki bir millet vatanı için ölmesini bilen evlatları olduğu müddetçe yaşar, bizler her bir ferdi ile bu duygu içerisinde olan yüce Türk milletinin evlatlarıyız. Yapılan bu insanlık dışı saldırı bizleri yıldırmayacaktır. Bizler büyük önder Atatürk'ün göstermiş olduğu ışıklı yolda ve yüce Türk milletine olan görev ve sorumluluklarımızın bilinci içerisinde yolumuza devam edecek, dün olduğu gibi bugün de, yarın da bu hainlere, insanlıktan nasibini almamış bu yaratıklara ve onların yurt içindeki destekleyicilerine gerekli cevabı yüce Türk milletimizle birlikte vereceğiz. Bir kez daha ifade etmek istiyorum, şehitlerimizin yerlerini doldurmak, onların yerine görev yapmak üzere hazır bekleyen binlerce vatan evladı mevcuttur.''

Şehitlerin cenazeleri daha sonra ambulanslara konularak hava alanına götürülürken, buradan memleketlerine gönderileceği belirtildi.25 yılda 316 şehit


Terör örgütü PKK, yaklaşık 20 aydır bu boyutta karakol baskını yapmamıştı. Terör örgütünün en son büyük karakol baskını Tunceli’de gerçekleşti. Nazımiye’deki Sarıyayla Karakolu’nu basan teröristler 4 askeri şehit etti. Son 25 yıldaki karakol baskınlarında 316 asker şehit edildi.

Diyarbakır’da da saldırı


Diyarbakır Hani İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne de teröristlerce saldırı düzenlendi. Roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda 2 polis yaralandı. Bölgede operasyonlar başlatıldı.

Köylüleri siper aldılar

Siirt’e 132 kilometre mesafede olan Belenoluk Köyü’nün girişindeki jandarma karakoluna saldıran teröristlere askerler karşılık verdi. Çıkan çatışma sürerken havadan takviye birliklerin gelmesi üzerine teröristler, karakola 500 metre mesafedeki Belenoluk Köyü’ne kaçtı. Şiddetli çatışmalar köyde de devam etti.