Şehitlerimize veda

Hakkari'deki hain saldırıda şehit olan 24 Mehmetçik, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filosu'ndan memleketlerine uğurlanıyor. Şehit askerler için Van'da tören düzenlenmedi.

20 Ekim 2011 Perşembe, 06:02
Abone Ol google-news

Hakkari Çukurca'da şehit olan 24 Mehmetçik'ten biri olan Piyade Çavuş Yunus Yılmaz, Ankara Kocatepe'de kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Kocatepe Camii'ndeki cenazeye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldı. Camiye şehidin babası Hasan Yılmaz'la birlikte gelen Cumhurbaşkanı Gül, cenaze namazının başlamasını bekledi. Başbakan Erdoğan'ın da katılmasının ardından cenaze namazı kılındı.

Namazın ardından camide bir grup "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı attı

 

Elazığ şehidini uğurladı

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Er Mehmet Ağgedik'in (21) cenazesi ise Elazığ'da toprağa verildi.

Elazığ Asker Hastanesi'ne konulan şehit Ağgedik'in cenazesi ambulansla buradan alınarak İzzetpaşa Camisi'ne getirildi. Cenaze namazına şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Vali Muammer Erol, AKP Elazığ Milletvekilleri Şuay Alpay, Faruk Septioğlu, MHP Milletvekili Enver Erdem, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Galip Mendi, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda yurttaş katıldı. Vali Erol, şehidin babası Bekir Ağgedik'e başsağlığı diledi.

Elazığ Müftüsü Peyami Güngör'ün kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi daha sonra top arabasına konuldu. Şehit Mehmet Ağgedik'in naaşı, kortej eşliğinde Hürriyet Caddesi güzergahından şehitliğe götürüldü. Ellerinde Türk bayraklarıyla cenazeye katılanlar sık sık terör örgütü aleyhine sloganlar attı. Ağgedik'in cenazesi şehitlikte gözyaşları içesinde toprağa verildi.

Şehirde, teröre tepki nedeniyle yurttaşların ev ve iş yerlerini Türk bayraklarıyla donattıkları görüldü.

Bu arada şehitlik yolunda kalabalık bir grup kortejden ayrılan ve yürüyüş yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Polisin izin vermediği grup ile başka grup arasında çıkan gerginliğe de güvenlik güçleri müdahale etti. Güvenlik güçlerinin müdahalesinin ardından olaylar sona erdi.

 

Bitlis'te veda

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan piyade er Ahmet Tuncel (21), Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Çığır köyünde toprağa verildi.

Şehit erin cenazesi, jandarmaya ait helikopterle önce Bitlis Jandarma Komutanlığına, daha sonra Çığır köyü yakınında bulunan Kavakbaşı beldesine götürüldü.

Buradan ambulansla köye getirilen Tuncel'in cenazesi, gözyaşları arasında baba evine götürüldü. Evde bir süre bekletilen cenaze daha sonra köy meydanına getirildi.

Daha sonra şehidin toprağa verildiği Çığır köyü mezarlığına giden Bakan Eker, şehidin cenazesine toprak attı.

Bakan Eker, şehidin annesi Perihan ve babası Mehmet Baki Tuncel'i teskin etti ve başsağlığı diledi.

 

Samsun'da şehidini uğurladı

Hakkari'deki hain saldırıda şehit olan piyade onbaşı Fikret Özer için Büyük Cami'de cenaze töreni düzenlendi.

Askeri uçakla Samsun Çarşamba Havaalanı'na getirilen Samsunlu şehit Piyade Onbaşı Fikret Özer ile aynı yerde şehit olan Sinoplu Uzman Çavuş Halil Özdoğru için ilk tören burada gerçekleştirildi.

Uçaktan indirilen şehitlerin naaşları askerlerin omuzunda cenaze araçlarına konuldu. Buradan kortej eşliğinde çıkarılan şehit uzman Çavuş Özdoğru'nun naaşı memleketi Sinop'a gönderildi.

Şehit onbaşı Fikret Özer'in naaşı ise Büyük Cami'ye getirildi. Kılınan cenaze namazının ardından askerlerin omzunda taşınan şehit cenazesi, top arabasına konuldu. Ailesinin ve protokol üyelerinin eşliğinde top arabasında bir süre taşınan Özer'in cenazesi, defnedilmek üzere ailesinin yaşadığı Atakum ilçesine götürüldü.

Tören nedeniyle geniş güvenlik önlemi alan polis, Büyük Cami etrafındaki yolları trafiğe kapadı. Ellerinde Türk bayraklarıyla, sloganlar atıp tekbir getirerek törene gelen vatandaşlar, polislerce oluşturulan güvenlik noktalarında üstleri arandıktan sonra avluya alındı.

 

Komando Er Mehmet Çetin toprağa verildi

Hakkari Çukurca'da teröristlerce düzenlenen hain saldırıda şehit olan Jandarma Komando Er Mehmet Çetin'in cenazesi, Aydın'ın Nazilli ilçesine bağlı Beyerli köyünde toprağa verildi.

Jandarma Ege Bölge Komutanlığına ait helikopterle İzmir'den Nazilli Şehir Stadı'na getirilen şehidin cenazesi, stadyumda askeri erkan tarafından karşılandı. Şehidin naaşı, daha sonra cenaze namazı için Nazilli Koca Camisi'ne getirildi.

Şehit er için ikindi namazının ardından, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Şehidin cenazesi, namazın ardından Atatürk Caddesi, Belediye Meydanı ve Hürriyet Caddesi güzergahından kortej eşliğinde götürülürken, vatandaşlar terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı.

Şehit erin cenazesi, Beyerli Köyü mezarlığında toprağa verildi.
 

 

Er Süleyman Kalkan Yalvaç'ta uğurlandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü saldırısında şehit olan Jandarma Er Süleyman Kalkan, memleketi Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Sücüllü beldesinde toprağa verildi.

Şehit Jandarma Er Süleyman Kalkan'ın cenazesi, Süleyman Demirel Havaalanı'na Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait uçakla getirildi. Anne Şerif Kalkan, kardeşleri Murat, İlknur, Ayşe ve Burcu Kalkan ile dedesi Süleyman Kalkan tarafından karşılandı. Karşılamada, Isparta Valisi Memduh Oğuz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Tekin, Isparta Milletvekilleri Recep Özel ve Süreyya Sadi Bilgiç ile protokol mensupları da bulundu. Anne Şerif Kalkan, Vali Memduh Oğuz ve Garnizon Komutanı Tekin'in başsağlığı dileklerini kabul etti.

 

Aksaray şehidini uğurladı

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Onbaşı Yavuz Çoban'ın cenazesi memleketi Aksaray'da toprağa verildi.

Taşpazar Mahallesi'ndeki baba evine getirilen şehit Çoban'ın cenazesi, burada bir süre bekletildikten sonra, törenin yapılacağı Ulu Cami'ye götürüldü.

Ulu Cami'de düzenlenen törende şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Şehit Çoban'ın özgeçmişinin okunmasının ardından bir konuşma yapan İl Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Piyade Onbaşı Yavuz Çoban'ın, Türk milletinin bağımsızlığı söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan canını vermeye hazır bir Türk Silahlı Kuvvetleri ferdi olarak, Hakkari'nin Çukurca ilçesi Kavuşak bölgesi 2. Motorize Tabur Komutanlığında bölücü örgüt mensuplarının hain saldırısı sonucu şehit olduğunu söyledi.

Aksaray İl Müftüsü Bekir Gülce'nin namazı kıldırmasının ardından şehit Yavuz Çoban'ın cenazesi, tekbirler eşliğinde Aksaray Şehitliğinde toprağa verildi.

 

Piyade Onbaşı Mesut Cengiz toprağa verildi

Hakkari'nin Çukurca içesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Onbaşı Mesut Cengiz'in cenazesi, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de katıldığı törenle Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Denizciler beldesinde toprağa verildi.

Askeri uçakla Antakya'ya, oradan da helikopterle Denizciler beldesindeki Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlasına getirilen Mesut Cengiz'in cenazesi, daha sonra Şirinyurt Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü. Burada yakınları ve komşularından helallik alınmasının ardından şehit Piyade Onbaşı Mesut Cengiz'in cenazesi Çamlık Mezarlığı'na getirildi.

Cengiz'in cenazesinin mezarlığa götürülüşü sırasında vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla terör örgütü aleyhine slogan attı. İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından top arabasına konulan Mesut Cengiz, burada toprağa verildi.
Tören sırasında şehidin babası Ahmet Cengiz'in, Adalet Bakanı Ergin'e tutunarak ayakta durduğu gözlendi.

 

Yozgat'ta hüzünlü veda

Hakkari Çukurca'da teröristlerce düzenlenen hain saldırıda şehit olan Jandarma Üsteğmen Murat Bek'in cenazesi, memleketi Yozgat'ta toprağa verildi.

Şehit Üsteğmen Bek'in cenazesi, Van'dan askeri uçakla Ankara'ya, oradan da helikopterle Yozgat'a getirildi. Murat Bek için, Yozgat Cumhuriyet Alanı'nda, ikindi namazından sonra cenaze namazı kılındı.

Şehidin babası Abdullah Bek, saygı duruşu sırasında oğlunu ''Asker selamı''yla selamladı. Vatandaşlar, şehidin babasına, ''Hepimiz senin oğlunuz'' derken, Abdullah Bek de ''Benim başım dik, sizin de başınız dik olsun'' karşılığını verdi.

Cenaze namazı sırasında şehit Üsteğmen Murat Bek'in eşi Aysel Bek ile kardeşi Ferhat Bek'in ayakta durmakta zorluk çektikleri gözlendi.

Şehit üsteğmenin cenazesi, Yozgat Cumhuriyet Alanı'nda cenaze namazının ardından, merkeze bağlı Söğütlü Yayla Köyü'nde toprağa verildi.

 

Piyade Er Fevzi Kazak'ın cenazesi memleketi Gaziantep'te toprağa verildi

Şehit Fevzi Kazak için Gaziantep Nuri Maviş Camisi'nde tören düzenlendi. Törene çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Caminin çevresindeki birçok binanın Türk bayrakları ile donatıldığı gözlendi.

Şehitler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Şehit Fevzi Kazak'ın özgeçmişi okundu.

Şehit Kazak'ın yakınları namaz öncesinde tabuta sarılmak istedi. Şehidin babası Mehmet Kazak ile bazı yakınları sinir krizi geçirdi. Şehidin Kocaeli'de askerlik yapan kardeşi Cuma Kazak, annesi Fatma Kazak'ı teselli etmeye çalıştı. Cenazede duygusal anlar yaşadı.

Müftü Ahmet Bulut, Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çektiği konuşmasının ardından cenaze namazını kıldırdı.

Namazın sonrasında Şehit Fevzi Kazak'ın cenazesi askerlerin omuzunda top arabasına konuldu.

Tören sırasında sık sık terör örgütü aleyhine sloganlar atıldı. Çok sayıda vatandaşın cenaze uğurlanırken gözyaşı döktüğü görüldü.

Şehit Kazak'ın cenazesi Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köy mezarlığında toprağa verildi.

 

Piyade Onbaşı Hüseyin Güldal uğurlandı

Hakkari'deki hain saldırıda şehit olan Piyade Onbaşı Hüseyin Güldal, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün de katıldığı törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Cengiz Topel Havaalanı'ndan alınan şehit Güldal'ın cenazesi helikopterle Karamürsel'deki Karamürselbey Deniz Eğitim Merkezi Komutanlığına götürüldü. Burada Karamürsel Belediyesine ait cenaze aracına konulan şehidin naaşı, Yalakdere köyündeki baba evine getirildi.

 

Elazığ şehidini uğurladı

Hakkari'deki terör saldırısında şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Reşit Ercan, Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Ercan'ın cenazesi, ambulansla Elazığ Asker Hastanesi'nden Kovancılar ilçesindeki Merkez Meydan Camisi'ne getirildi. Elazığ Müftüsü Peyami Güngör'ün kıldırdığı namazın ardından şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi, ambulansa konularak Yarımca beldesindeki evinin önüne götürüldü. Şehit Ercan, daha sonra Yarımca Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

Piyade Çavuş Birol Elmas toprağa verildi

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Çavuş Birol Elmas'ın (21) cenazesi, Sakarya'da toprağa verildi.

Kocaeli'deki Cengiz Topel Havaalanı'na uçakla getirilen şehit Elmas'ın cenazesi, cenaze aracına alınarak ailesinin yaşadığı Karakamış Mahallesi'ndeki evine getirildi. Anne Mübyen, ağabeyi Sefa, kardeşi Ferdi, kızkardeşi Merve ile teyzesi, şehidin cenaze aracındaki tabutuna sarılarak gözyaşı döktü.

Cenaze daha sonra askerlerin omuzlarında namazın kılınacağı Karakamış Merkez Camisi önündeki alana getirildi.

Elmas'ın Türk bayrağına sarılı cenazesi, namazın ardından gözyaşları arasında Ozanlar Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

 

Şehitler memleketlerine uğurlanıyor

Hakkari'deki hain saldırıda şehit olan Mehmetçiklerin naaşları, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filosu'ndan memleketlerine gönderilmeye başlandı.

Van'daki çeşitli hastanelerde otopsileri tamamlanan cenazeler, ambulanslarla Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Helikopter Filosu'na getirildi. Burada memleketleri yakın olan şehitlerin cenazeleri, skorsky helikopterlerle, memleketleri yakın olanların cenazeleri ise askeri kargo uçaklarıyla memleketlerine gönderiliyor.

Sabah saatlerinden itibaren 14 şehit cenazesi gönderildi. Diğer şehitler cenazelerinin ise otopsileri tamamlandıktan sonra memleketlerine gönderileceği öğrenildi.

Şehit Mehmetçikler için Van’da tören yapılmadı.

 

İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ: