Silivri'de bir ilk

Balyoz davasının bugünkü duruşması, MHP'liler tarafından ilk kez geniş bir heyetle izlendi. Davada tutuklu yargılanan askerlerin yakınlarının oluşturduğu Vardiya Bizde Platformu üyeleri ise, duruşma salonu önünde güvercin uçurdu.

16 Ağustos 2012 Perşembe, 15:29
Abone Ol google-news

MHP Genel Sekreteri Büyükataman, Milletvekilleri Özcan Yeniçeri, Ruhsar Demirel, Bülent Belen, Mesut Dedeoğlu ve  Lütfi Türkan duruşmaya ara verildiğini basın açıklaması yaptı. MHP Genel Sekreteri Büyükataman, tutuklu yargılanan MHP İstanbul milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ı ziyaret amacıyla geldiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Ne yazık ki Türkiye’nin geldiği, getirildiği noktaya tipik bir örnek bugün şahit olduğumuz tablo, demokratikleşme, özgürleşme, sivilleşme laflarını ağızlarına pelesenk edenlerin ne yazık ki bugün hukuku nasıl katlettiklerine bir kez daha şahit olduk.” 

Büyükataman “Hukuk herkese lazımdır, Hukukun herkesin gönül huzuru içinde sığınabileceği bir liman olmalı” diye konuştu. Hükümetin, “Darbeler ve darbecilerle mücadele edeceğiz, darbelerin önünü alacağız” bir süreç başlattığını ifade eden Ataman “Bu süreç, geldiğimiz nokta itibarıyla değerlendirildiğinde kamu vicdanında ciddi tereddütlerin de beraberinde oluşmasına ne yazık ki vesile oldu” dedi. Özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığını anımsatan Büyükataman “Olağan mahkemenin olmadığı yerde demokratikleşmeden söz etmek mümkün değildir” diye konuştu.

Takipçisi olacağız

Mahkemenin adil yargılanmayı ve hukuku dikkate alması gerektiğini belirten Büyükataman şöyle konuştu: “Kamu vicdanına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenirliliğine gölge düşürmeyecek hassasiyeti ve özeni göstererek bir karar vermesini temenni ediyoruz. MHP olarak bu süreci başından itibaren yakine n takip ediyoruz, takipçisi olmaya devam edeceğiz. Umudumuz ve temennimiz odur ki adil bir yargılama sonucunda mahkeme neticelendirilir.  Uzun tutukluluk süreleri dikkate alındığında, neredeyse cezalandırılmaya dönüşen bu sürecin bir an önce neticelendirilmesi son derece önemli. Millet iradesiyle parlamentoya taşımış olduğu tutuklu milletvekillerimizin de bir an önce salıverilmesini beklediğimizi de özellikle ifade etmek istiyorum.”

Vardiya Bizde

Balyoz davasında yargılanan sanıkların eşlerini oluştuğu Vardiya Bizde Platformu da duruşma salonu önünde açıklama yaptı. Emekli Tuğamiral Mustafa Aydın Gürül’ün kızı Ayşin Öz açıklamayı okurken gözyaşlarını tutamadı. Vardiya Bizde Platformu’nun açıklaması şöyle: “Aralarında kuvvet komutanlarının da olduğu 30’a yakın tanık dinlendi. Biri bile sanıkların aleyhine konuşmadı. Yakınlarımız çeşitli sağlık sorunlarıyla boğuşup sağlıklarını kaybettiler. Mahkeme, tanığımızı dinlemeden, delilimizi toplamadan, dosyayı bilirkişiye göndermeden ve hiçbir şeye de aldırmadan hükme doğru gidiyor.  Bize bu komployu kurup bu süreci yaşatanlar, bağımsız Türk mahkemelerinde hesap verinceye kadar haklı mücadelemize devam edeceğiz. Biliyoruz ki biz tüm masumiyemizle haklıyız ve ilelebet haklı kalacağız. Onlar ise bir ömür boyu haksız ve kul hakkı yemiş olarak yaşayacaklar.”

Cihaner’in açıklamaları

Duruşmayı izleyen CHP milletvekili İlhan Cihaner ise basın mensuplarının soruları üzerine şöyle konuştu: “Burada görülmekte olan süreç bir dava olarak adlandırılmaktan çoktan çıkmış durumda. Özellikle bu özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığı safsatasıyla buradaki apılanma bir mahkemenin sahip olması gereken asgari koşulları bile karşılamaktan uzak hale gelmiştir. Dolayısıyla yargılamayı yapanlar aslında hakim değil, yargılananlar da sanık değil. Yargılananlara olsa olsa tutsak diyebiliriz çünkü en basit yargılama kuralı lehe olan delillerin toplanmasıdır.”

Cihaner, mahkemenin dinlemesi gereken tanıkları çağırmadığını ifade ederek “Sahteliği neredeyse herkes tarafından kabul edilmiş CD'ler hakkında incelemeler yapılmıyor. Son yasal değişiklikle mahkeme olma vasfını kaybetmiştir burası” dedi. Emekli Orgeneral  Ergin Saygun’ın sağlık durumuna dikkat çeken Cihaner “Anlaşılıyor ki içerde ölmeleri bekleniyor yargılananların. Bunun sivil baskıyla buradaki hukuksuzlukların herkese duyrulup biran önce son verilmesi gerekir diyorum” dedi.