Sıra sosyal tesislerde

TBMM'ye sunulan tasarıya göre kamuya ait sosyal tesisler satılacak, kat-arsa karşılığı TOKİ'ye verilecek.

27 Şubat 2013 Çarşamba, 09:38
Abone Ol google-news

Kamuya ait sosyal tesislerin satılması, kat-arsa karşılığı inşaat yaptırılmasının önü açılıyor. Bu amaçla Toplu Konut İdaresi’ne de (TOKİ) yetki veriliyor. 27 Mayıs darbesinin ardından yargılamaların yapıldığı Yassıada kültürel ve turizm amaçlı yatırımlara açılıyor.
Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarıya göre vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları kamulaştırma yoluyla taşınmaz edinemeyecek. 27 Mayıs darbesinin ardından başta dönemin başbakanı Adnan Menderes olmak üzere Demokrat Parti üyelerinin de yargılandıkları Yassıada ile Sivriada, kültürel ve turizm amaçlı yatırımlara açılacak. Bu kapsamda gerçekleştirilecek yatırımlar yap-işlet-devret modeliyle yaptırılacak. Projenin amaçlanan süre ve şekilde gerçekleştirilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yetki verilecek. Proje kapsamında Yassıada ve Sivriada’da yapılacak olan planlama, imar ve inşaat uygulamaları ile diğer düzenlemeler Kıyı Yasası hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlere tabi olmayacak.
Tasarıyla kamuya ait sosyal tesislerin satılması, kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılmasının da yolu açıldı. Buna göre, kamu kurumlarının mülkiyetinde ve tasarrufunda bulunan sosyal tesislerin, bu tesislerin maliki idarelerin kendilerince, Maliye Bakanlığı’nca, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca veya TOKİ tarafından satılması, kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılması veya diğer yöntemlerle değerlendirilmesine, Maliye Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca karar verilecek.