Şişli'de hizmet eğitim ile başlıyor

CHP'li Belediye Başkanı Hayri İnönü, okul sonrası destek eğitimine önem verdiklerini belirterek "Ücretsiz etüt merkezleri için harekete geçtik" dedi.

11 Nisan 2014 Cuma, 23:47
Abone Ol google-news

Şişli’nin CHP’li yeni belediye başkanı Hayri İnönü, ilçede ilk olarak eğitim konusunu ele alacaklarını ifade ederek öğrenciler için okul sonrası ücretsiz etüt merkezleri ve İngilizce kursları açmak için hemen harekete geçtiklerini söyledi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, ilçenin en büyük sıkıntısının trafik sorunu olduğuna dikkat çekerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşüp çözmek için adım atacaklarını belirtti. Okul sonrası destek eğitimine büyük önem verdiklerinin altını çizen İnönü “Ücretsiz kreş hizmeti ulaşmamış olan gelir düzeyi düşük olan mahallelerde hemen işe başlayacağız” dedi.

 

Yeşil Şişli

Temizlik işlerini de tekrar gözden geçireceklerini dile getiren İnönü, ilçe genelinde sokaklara bırakılan çöp sorununu çözmek için adım atacaklarını kaydetti. İnönü, ilçedeki otopark sorununa da acil çözümler getirmek üzere çalışmaya başladıklarını ifade etti. Daha yeşil bir Şişli için devlete ait bazı alanları alıp aktif yeşil alan oranını artırmayı hedeflediklerini belirten İnönü “Şişli’de yeni yeşil alan yaratma imkânı çok kısıtlı. Bu yüzden mevcut parkları daha yeşil hale getirmeyi planlıyoruz. Çocuk parklarında neredeyse ağaç yok. Parklardaki betonu azaltıp yeşili çoğaltacağız” dedi.

 

Seviyeli bir seçim oldu

İnönü, rahat bir seçim süreci geçirdiklerini belirterek AKP’nin adayı Mukadder Başeğemez’in kişiliğinin de bunda etkili olduğunu söyledi. İnönü “Rakibim Mukadder Başeğmez deneyimli bir politikacıydı. Seçim çalışmaları sırasında bir kez karşılaştık, iyi şanslar diledik. Birbirimize karşı saygı çerçevesinde kaldık. İkimiz de birbirimiz hakkında tek kötü söz etmedik. Düzgün ve seviyeli bir seçim oldu” diye konuştu.

Yapı olarak kavgacı bir insan olmadığını ifade eden İnönü, “Kaybedersem, biri kendini benden daha çok sevdirmiş demektir. Ama ben bu konuda biraz rahat konuşuyorum. Çünkü Şişli’de kazanmama ihtimalim çok düşüktü. Başa baş bir seçim olmadı burada. Olsaydı bir oy için biz de mücadele edecektik” dedi.

 

‘Buruk bir zafer oldu’

Seçim gecesi kazanma ihtimalleri çok yüksek olduğu için büyük bir heyecan yaşamadıklarını söyleyen İnönü, Mustafa Sarıgül İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilemeyince burukluk yaşadıklarını dile getirdi. İnönü, “Sarıgül seçilemeyince istediğimiz kadar sevinip kutlama yapamadık. Buruk bir seçim zaferi oldu bizim için” dedi.

 

3 kadın üye

İnönü, yeni seçilen belediye meclisinde 37 üyeden 29’unun CHP’li olduğunu, bu 29 kişinin de sadece 8’inin eski üye olduğunu, geri kalan isimlerin değiştiğini kaydetti. CHP’nin 3 belediye meclis üyesinin kadın olduğunu belirten İnönü, ikisi de AKP’li olmak üzere mecliste sadece 5 kadın üye olduğunu söyledi. 3 belediye başkan yardımcısının değiştiğini, diğer bürokratik başkan yardımcılarıyla çalışmaya devam edeceklerini ifade eden İnönü, Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül’ün de başkan vekili ve koordinatör başkan yardımcısı olduğunu kaydetti.

İnönü, Mustafa Sarıgül’ün Şişli ile ilgili fikirlerini, önerilerini önemsediklerini dile getirerek “Bize öneri getirirse değerlendiririz. Çok büyük emeği geçti Şişli’ye. Yaptıklarının devam etmesini ister. Biz de Şişli’ye bunun sözünü verdik zaten” dedi.

 

‘Kurallara önce ben uyacağım’

Hayri İnönü, aile görgüsü ve prensipleri doğrultusunda hareket edeceğini belirterek şunları söyledi: “Ben kurallara uyarım. Örneğin eskort araçları ile dolaşmayacağım, emniyet şeridinden gitmeyeceğim. Trafik kurallarına uyacağım. Belediye başkanı oldum diye kendimde o hakkı görüp yapmayacağım. Trafik tıkalı ise geç kalacağım ya da daha erken çıkacağım. Kurallara uyan bir insanım. Bina içinde sigara içilmesini istemiyorum. Bizim örnek olmamız gerek. Ben de sigara içtim ama içilmemesi gereken hiçbir yerde içmedim. Kuralları biz koyuyoruz, biz uymazsak vatandaşın uymasını nasıl bekleriz.”