Sıvas katliamının 16. yılı yaklaşırken

Sıvas katliamının yıldönümü yaklaşırken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği konuyla ilgili açıklamada bulundu. Dernekten yapılan açıklamaya göre, katliamın 16. yılı için Madımak Oteli'nin önünde anma töreni düzenlenecek.

19 Haziran 2009 Cuma, 12:47
Abone Ol google-news

Sıvas katliamının 16. yılında Madımak Oteli'nin önünde anma töreni düzenlenecek. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nden yapılan açıklamada, 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal'ı anmak üzere Sıvas'a giden 33 kişinin Madımak Oteli'nde yakılarak katledilmesinin ''Ortaçağ vahşetiyle Türkiye'nin aydınlığı ve çağdaşlığına yapılan bir saldırı olduğu'' ifade edildi.

Türkiye tarihindeki bu utancı temizlemenin geleceği de aydınlatmak anlamına geleceğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:
''Alevi örgütleri, 16 yıldır kararlı bir şekilde Madımak katliamının, sadece Madımak'ın da değil, bir arada yaşama kültürünü tahrip eden karanlıkta kalmış bütün katliamların aydınlığa kavuşturulması için mücadele veriyor ve laikliği, bireyin ve emeğin özgürleştirilmesini, devletin demokratikleştirilmesini savunan güçlerle omuz omuza olmayı önemsiyor. Omuz omuza verdiğimiz mücadelede dostlarımızı şimdi 2 Temmuzda Madımak Oteli önünde görmek istiyoruz.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 2 Temmuz'da Madımak Oteli'nde karanfillerimizi bırakıp kaybettiğimiz değerleri anacağız. Madımak Oteli'nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin mücadelemizde kararlılığımızı bir kez daha göstereceğiz.''