''Soruşturmanın üstü kapatıldı"

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Zirve Yayınevinde biri Alman uyruklu 3 kişinin bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili davada, İstanbul Özel Yetkili Savcılığınca yürütülen soruşturmanın sonucunun beklenmesine karar verdi.

29 Nisan 2011 Cuma, 08:10
Abone Ol google-news

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tarafların taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, dinlenecek olan iki tanığın bir sonraki celse hazır edilmesi ve İstanbul'da yürütülen soruşturmanın sonucunun beklenmesine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından soruşturma dosyasının istenmesine de karar veren mahkeme heyeti, müdahil avukatların ''Poyrazköy iddianamesiyle birleştirilmesi'' talebinin daha sonra değerlendirilmesini de hükmetti.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 24 Haziran tarihine erteledi.


''Soruşturmanın üstü kapatıldı"


Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan müdahil avukat Erdal Doğan, mahkemedeki taleplerini tekrarlayarak, şöyle konuştu:

''Her ne kadar mahkeme soruşturma sonucunun beklenmesine karar verdiyse de bizim başından beri istediğimiz bir şey vardı. Poyrazköy iddianamesi olarak bilinen ve şu anda İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde süren davayla, Malatya Zirve Yayınevi cinayetleri davalarının birleştirilmesini talep ediyoruz. İstanbul'da devam eden soruşturma tamamlandıktan sonra onun da aynı yere birleştirilmesinden yanayız. Malatya'da biliyorsunuz, açılmış bir soruşturma vardı. Şu an tutuklu bulunan Mehmet Ülger ve bazı subaylarla ilgiliydi. Bu kişiler aynı zamanda soruşturma yürütüyorlardı. Bu olayla ilgili eski Malatya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Atilla Ceylan'ın kusurunun olduğunu düşünüyoruz. Soruşturmanın üstü kapatıldı.''


''Benim canımı yaktılar, gerekli cezayı alsınlar"

Oğlu Uğur Yüksel'in yayınevinde öldürülmesinin ardından Elazığ'dan gelerek duruşmalara katılan Hatice Yüksel, adliyeden ayrıldıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, olaydan sonra kocasının felç geçirdiğini hatırlatarak, sorumluların bir an evvel bulunarak gerekli cezaya çarptırılmasını istediğini söyledi.

Yüksel, ''Kocam çocuğumuzun ölümünün ardından geçirdiği rahatsızlık nedeniyle felç oldu. Ben de yaşlılığım nedeniyle iyi değilim. Tek dileğimiz gerçek sorumluların bulunarak gerekli cezaya çarptırılmalarıdır. Oğlumu benden aldılar. Benim canımı yaktılar. Onların da gerekli cezayı almasını istiyorum'' dedi.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliyenin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler, Varol Bülent Aral, sanık yakınları, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske'nin eşi Susanne Geske, diğer maktullerin yakınları, Almanya'daki bazı derneklerin üyeleri ve yabancı basın mensupları katıldı.

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevinde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler(20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı. Üçüncü katın penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi edildikten sonra tutuklanmıştı.

Günaydın'ın olaydan yaklaşık 2 yıl sonra cezaevinde Cumhuriyet savcısına verdiği ifade doğrultusunda, olayı azmettirdiği gerekçesiyle Varol Bülent Aral ve Zirve Yayınevi çalışanı olduğu belirtilen Hüseyin Yelki de tutuklanmıştı. Yelki 22 Mayıs 2009, Aral ise 20 Ağustos 2009'daki duruşmalarda tahliye edilmiş, 15 Ekim 2010'daki 29. duruşmada tanık olarak dinlenilen Erhan Özen'in ifadelerini de dikkate alan mahkeme heyeti, Aral'ın yeniden tutuklanmasına karar vermişti.