'Soykırım tasarısı' bu kez İsrail parlamentosunda

İsrail Parlamentosu'ndan bir komite 1915 olaylarının "Ermeni soykırımı" olarak tanınmasını öngören bir teklifi ele aldı.

26 Aralık 2011 Pazartesi, 12:30
Abone Ol google-news

Eğitim Komisyonunun bugün yaptığı toplantıda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının Yahudi halkı tarafından tanınması temasının ele alındığı belirtildi.

Milletvekilleri, tarihçiler ve Kudüs Ermeni Komitesi üyeleri, bu iddiaların kabul edilmesinin İsrail için ahlaki bir yükümlülük olduğu konusu üzerinde durdular.

Komisyonun sona eren toplantısında, bu konu hakkında hiçbir karar almadığı, konuyla ilgili başka toplantıların yapılacağı belirtildi.

Komisyon başkanı Alex Miller, toplantının başlangıcında yaptığı açıklamada, toplantıda, konunun ''eğitim ve akademik'' yönleri üzerinde durulacağını söyledi.

Bu arada İsrail'in Ankara Büyükelçiliği yetkilisi Nizar Amer yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail 1915 Türk-Ermeni trajik olaylarının tartışılması gerektiğine inanırken, böyle bir tartışmanın gerçeklere ve araştırmalara dayalı, açık bir forum ve akademik bir atmosferde yapılması gerektiğini düşünmektedir. Bu tür bir araştırmanın siyasi söylem tarafından desteklenmesi, İsrail devletinin pozisyonu değildir" dedi.