Sözleşmeli personel de aile hekimliğine geçebilecek

Yılsonuna kadar 81 ilde Aile Hekimliğine geçmeyi planlayan Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personele de Aile Hekimliği'ne geçiş hakkı getirdi.

15 Nisan 2010 Perşembe, 07:21
Abone Ol google-news

Bakanlık ile yetkili sendika Sağlık-Sen'in Kurum İdari Kurul toplantısında karar altına alınan sözleşmeli personelin aile hekimliği uygulamasına geçiş hakkı konusunda Bakanlık duyurusu yayınlandı.

Bakanlık, Aile Hekimliğine Geçişte Muvafakat İşlemleri Hakkında yayınladığı duyuruda, sözleşmeli personelin talebi ve kurumunun muvafakatiyle pozisyonunun vize edildiği ilçe sınırları içindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışabileceği belirtildi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, sözleşmeli personelin, aile hekimliği merkezlerinde çalışabilmesini kadrolu-sözleşmeli ayrımını ortadan kaldırmaya dönük önemli bir önemli bir gelişme olarak değerlendirdi. Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri ilk Kurum İdari Kurul toplantısında mutabakata alınan konuların sırasıyla çözüme kavuştuğuna dikkat çeken Kaçar, şunları söyledi:

"Geçmişte bu kararlar kağıt üzerinde kalıyordu. Yetki dönemimizle birlikte KİK toplantılarının çehresi değişmiştir. Kurum İdari Kurul toplantıları, Sendikamızın çözüm odaklı hizmet sendikacılığı anlayışı ile yakın gelecekte, işyerlerimizdeki çalışma barışını tesis etme ve verimliliği artırma konusunda çok önemli ve vazgeçilmez bir yeri olacaktır."