STK'ler terörü lanetlemek için yürüyecek

Sivil Toplum Örgütleri'nin terörü lanetlemek amacıyla kurduğu "Birliğe Çağrı Platformu" 30 Ekim Pazar günü İstanbul'da bir yürüyüş düzenleyecek.

23 Ekim 2011 Pazar, 10:34
Abone Ol google-news

Ankara'da, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve siyasi partilere bir dizi ziyaret gerçekleştiren Sivil Toplum Kuruluşları'nın (STK) Başkanları, istişareleri sonucunda aldıkları kararı açıkladı.

STK'lerin ortak kararını açıklayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Barolar Birliği (TBB), Türkiye Noterler Birliği (TNB), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türk Eczacıları Birliği (TEB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED), Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak buradayız. Türkiye'nin her bölgesinde örgütlü, toplumun bütün kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak bir aradayız. Biliyorsunuz hassas bir süreçten geçiyoruz. İçimizi yaralayan, ciğerimizi yakan olaylarla karşı karşıyayız. Artan terör olayları neticesinde şehit düşen polislerimiz, askerlerimiz ve vatandaşlarımızın acısını toplum olarak derinden hissediyoruz. Bu vahim olayların tek hedefi milletimizin birliğini ve bütünlüğünü bozmaktır. Milletimizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu olaylar karşısında sessiz kalmayacağız" ifadesini kullandı.
 

'Biriz, beraberiz'

Terörü nefretle kınadıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İşçiyiz, işvereniz, esnafız, memuruz, emekliyiz, çiftçiyiz; doğuyuz, batıyız, kuzeyiz, güneyiz. Biriz, beraberiz! Oynanan kirli oyuna hep birlikte karşı duracağız. Birlikteliğimizi savunacağız" dedi. Türkiye'nin tarihinde kirli oyunların eksik olmadığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Bu kirli oyunları, her zaman milletimizin azim ve kararlılığı bozmuştur. Bizim en büyük gücümüz kardeşliğimiz olmuştur. Bugün kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler; bilmelidir ki, bu toprakların mayası çok güçlüdür. Bütün milletimizi derinden üzüntüye boğan saldırılar toplumumuzda hassasiyeti artırdı. Bu üzüntü ve duyarlılığı dikkate alarak neler yapabileceğimiz konusunda kendi içimizde istişareler yaptık. Neler yapabileceğimizi aramızda değerlendirdik" diye konuştu.

'Birliğe Çağrı Platformu' bütün STK'lere açık

Toplumun tamamını temsil eden kesimler olarak temeli kardeşlik olan "Birliğe Çağrı Platformu"nu kurduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, platformun bütün sivil toplum kuruluşlarına açık olduğunun altını çizdi.

Siyasi liderler terör konusunda aynı hassasiyete sahip

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, siyasi partilerin Genel Başkanları ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Gördük ki her türlü günlük tartışmalara rağmen, Türkiye'nin siyasi liderleri terör konusunda aynı hassasiyete sahipler. Hepsinin ortak paydası birliğimiz, bütünlüğümüz ve kardeşliğimiz. Kimse diğerini ötekileştirmiyor, siyasi bir ikbal beklemiyor. İşte bu bizi umutlandırdı. Bütün liderlerimize teşekkür ediyoruz" dedi

'Pazar günü yürüyoruz'

Hisarcıklıoğlu, bu yaklaşımdan alınan güçle, 30 Ekim Pazar günü, toplumun tamamını temsil eden meslek örgütlerinin, sendika konfederasyonlarının ve derneklerin öncülüğünde, siyasi partilerin desteğiyle, İstanbul'da büyük bir yürüyüş yapacaklarını açıklayarak, "Yürüyüşümüzde, sadece, birliğimizin ve bütünlüğümüzün simgesi ay yıldızlı bayrağımızı taşıyacağız. Bu büyük yürüyüşe, bizimle aynı hissiyatı paylaşan herkesi davet ediyoruz. Kirli oyunlara inat birlikte yürüyeceğiz. Herkesi bu yürüyüşe bekliyoruz. Çünkü 'sensiz olmaz'" ifadelerini kullandı.

Çatışma olması mümkün değil

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yürüyüş konusunda bu hafta içinde bütün detayları açıklayacaklarını söyledi. Gazetecilerin yönelttiği bir soru üzerine, "Çatışma olması mümkün değil. Simgemiz, bayrağımız 'Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı' Onun için böyle bir kaygı taşımıyoruz" dedi.
 

'Dışlanan kimse yok, çağrımız herkese açık'

Türkiye'nin ortak geleceğini ifade eden her türlü noktada herkesin aynı duyguları, aynı hassasiyeti taşıdığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, yaptıkları ziyaretlerde siyasi partilerinde aynı hassasiyeti taşıdığını gördüklerini anlattı.

Bir gazetecinin "Siyasi parti liderleri orada olacakmı? DİSK, KESK gibi kuruluşların şu anda olmadığı görülüyor. Bunun nedeni nedir" sorusuna, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Burada dışlanan kimse yok. Bizim çağrımız herkese açık. Bugüne kadar tüm örgütlü kesimleri davet ettik. Bugünden sonra da davetimiz devam edecek. Hepimiz kol kola bu yürüyüşü gerçekleştirmek istiyoruz. Bu hafta içerisinde bütün değerlendirmeleri yapıp kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

Bir gazetecinin "Platform olarak yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili bir çalışmanız olacak mı?" sorusuna Hisarcıklıoğlu, yeni bir anayasa hazırlanması konusunda Türkiye'de herkesin mutabık olduğunu söyledi.