STK'lerden tepki: Gazeteciliğe ceza

DİSK, KESK, TTB “Dündar ve Gül’ün tutukluluklarının devamı, gazeteciliğin cezalandırılmasını amaçlıyor”görüşünü dile getirdi.

12 Aralık 2015 Cumartesi, 23:29
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutukluluğuna sendikalardan ortak tepki geldi. “Tutuklu gazetecilerin tecridine acilen son verilsin” çağrısında bulundular.

DİSK, KESK, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği, Türk Tabipler Birliği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı çağrı metninin altına imza attı. Can Dündar ve Erdem Gül’ün işlerini yaptıkları için tutuklandıklarını belirten sendikalar, “Kaçma veya delilleri karartma şüphesi söz konusu olmadığı halde iki gazetecinin tutukluluklarının devamı, gazeteciliğin cezalandırılmasının amaçlandığına işaret ediyor” görüşünü dile getirdi. İki gazetecinin cezaevinde tecrit altında tutulduklarını, birbirleriyle dahi görüştürülmediklerini savunan sendikalar, “Tutuklu ya da hükümlü olsun, cezaevindeki insanlara en ağır psikolojik işkencenin reva görülmesi vicdanları kanatıyor. Tutuklu gazetecilerin tecridine acilen son verilsin” çağrısı yaptı.

Öte yandan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden, Dündar ve Gül’e mektup yazdı. Karaca, meslektaşları Can Dündar ve Erdem Gül’e hitaben “Çağlayan Adliyesi’nde savcılıkta ifade verip hâkimlerin karşısına çıktığınızda kendimi sizin yerinizde hissettim yeniden. O günü yaşadım. İnşallah en kısa sürede ailemize, mesleğimize döner; bu yaşadıklarımıza da ‘Hey Gidi Günler’ der, selam çakar geçeriz” ifadelerini kullandı.