"Sucuk alırken ucuzuna aldanmayın''

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TKEÜMB) Başkanı Bülent Tunç, 18 liranın altında satılan sucukların yüzde 100 dana etinden yapılma ihtimalinin olmadığını söyledi.

21 Temmuz 2012 Cumartesi, 14:29
Abone Ol google-news

Tunç, insanların yedikleri gıdalara dikkat etmesi gerektiğini belirterek, bu noktada yurttaşların sahte sucuklardan uzak durması gerekiğini anlattı.

Yılbaşında çıkarılan yasa ile sahte gıda konusunda önemli bir adım atıldığını hatırlatan Tunç, ''Yasa, sucuk piyasasını çok etkiledi. Yani yasa öncesinde denetimler bir işe yaramıyordu. Çünkü Bakanlığın herhangi bir yaptırım yetkisi bulunmuyordu, bu yasayla beraber denetimler müthiş arttı'' dedi.

Tunç, Türkiye'de maddi kazanç sağlamak amacıyla insan sağlığının göz ardı edildiğini vurgulayarak, sucuk yapımında insan sağlığının geri planda kaldığını savundu.

Denetimlere rağmen insanların sahte sucuk üretimine devam ettiğini vurgulayan Tunç, ''Çünkü işin ucunda büyük kazanç var. Sucukta her şey karıştırılabilir. Karıştırıldığında da kimsenin anlama imkanı yok. Yani etle alakalı hiçbir şey içinde yok fakat yüzde 100 dana etiymiş gibi satılıyor. İçinde az biraz et bile yok'' şeklinde konuştu.

Bülent Tunç, marketlerde 3 liradan sucuk satıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''Marketlerde 3 liraya sucuk satılıyor. Bu noktada tüketicinin çok bilinçli olması lazım, yani 3 liraya sucuk olmaz. 18 liranın altında olan hiçbir sucuğun yüzde 100 dana eti olma imkanı yok. Çünkü bu etin fiyatı var, sucuk yapımı için beklenen süre ve işçilik var. Bu yüzden gerçek sucuğun 18 liranın altında olması gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle Ramazan ayında insanlarımızın daha dikkatli olması lazım. Çünkü herkesin yediğine dikkat etmesi gerekiyor.''