Suriye için önemli iddia: Sıfırlandı

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynakları Suriye rejiminin elinde bulunan kimyasal silahların, birkaç gün içerisinde sıfırlanacağını iddia etti. Şam rejiminin elinde kullanmaya hazır durumdaki tek kimyasal gazı ülke dışına çıkarttığı öne sürüldü.

21 Nisan 2014 Pazartesi, 11:14
Abone Ol google-news

Suriye'de, Dışişleri Bakanlığı'ndan adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan haber devlet kanalı RIA'da yayınlandı. Habere göre kimyasal silah üretim tesisleri, kimyasalları karıştırmada ve fırlatmada kullanılan aletler ile nakliyat araçları yok edildiğini öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisine göre, cephanelikte kullanılmaya hazır olarak bekleyen tek kimyasal gaz olan hardal gazı da ülkeden çıkartıldı. RIA'da yayınlanan haberde yetkili "Şu an itibariyle Şam askeri kimyasal silah potansiyelini de facto olarak neredeyse sıfıra kadar azaltmış durumda" ifadesini kullandı.

"GÖZLEMCİLER YARISI ÜLKE DIŞINA ÇIKARILDI"

Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü'nün ortak açıklamasında Suriye'de Esad rejiminin elinde bulunan kimyasal stokun yüzde 45,6'sının imha edilmek üzere Lazkiye Limanı'ndan çıkarıldığını açıklamıştı. Suriye rejimi, 2013 Ağustos ayında Şam'ın dışındaki Doğu Guta'ya düzenlenen kimyasal saldırının ardından elindeki nükleer stokun yurtdışına taşınarak imha edilmesini kabul etmişti.