Suriye'de silah sesleri susmuyor

Suriye'de bir ayı aşkın süredir devam eden ayaklanmanın merkezi, kuşatma altındaki Dera kentinden silah ve topçu ateşi sesleri geldiği haber veriliyor. Suriye'nin Banyas kentinde ise yaklaşık 2-3 bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

26 Nisan 2011 Salı, 11:36
Abone Ol google-news

Reuters ajansına göre bir görgü tanığı, kentte silah ve topçu ateşi sesleriyle yakılandığını, sivil halkın sokaklardaki tank ve keskin nişancı ateşinden korunmak için evlerinden çıkmadığını söyledi.

Dera halkı, kentte telefon hatlarının, elektriğin ve suyun kesik olduğunu kaydetti.
Uydu telefonuyla açıklama yapan görgü tanığı, gece boyunca ara ara duyulan silah seslerinin sabah saatlerinde topçu ateşi ve makineli tüfek sesleriyle sürdüğünü, bazen birden bütün yönlerden açılan ağır makinelı silah ateşiyle insanların sindirilmeye çalışıldığını ifade ederek, halkın sadece dış dünyayla değil kentin diğer kesimleriyle de ilişkisinin kesildiğini söyledi.

AP ajansı da görgü tanıklarının, silah seslerinin yankılandığı Dera'da hala sokaklarda cesetlerin durduğunu anlattığını duyurdu. Ajansa göre, bir görgü tanığı günlerdir elektriksiz, susuz olduklarını, çocukların bile öldürüldüğünü ifade etti.

Suriye'deki bir insan hakları örgütü de bugün, hükümetin yönetim karşıtı protesto gösterilerini bastırmak için Dera kentine tankları yolladığı dünden bu yana, ülke genelinde yaklaşık 500 muhalifin gözaltına alındığını bildirmişti.

Sevasiya adlı örgüt, Dera'da en az 20 kişinin de öldüğü yolunda haberler alındığını, ancak kentle iletişim kesik olduğundan bu bilgileri doğrulamanın güç olduğunu belirtmişti.
Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı reform talebiyle gösteriler ilk olarak ülkenin güneyindeki Dera'da 18 Mart'ta başlamıştı.

Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü de, Dera'daki kaynaklara dayanarak, kentte dün 23 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Diplomatlar ise Dera'da öldürülen sivillerin sayısının 50'yi bulabileceğini kaydederken, hükümet güçlerinin dün Dera ile birlikte baskın düzenlediği Şam'ın banliyölerinden Duma ve Muzamiye'de de ölenler ve gözaltına alınanların bulunduğu haberleri verildi.
Öte yandan devlet televizyonu askeri bir kaynağa dayanarak, askerlerin Dera'ya "kent halkının talebine karşılık güvenliği sağlamak üzere" girdiğini duyurdu.

Suriye'de muhalif liderlerden El Şagri de, Reuters'e yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin sahil kenti Banyas'da halk ayaklanmasını bastırmak için muhtemel bir saldırıya hazırlandıklarını ileri sürdü.

El Şagri, siyah üniformalı ve tüfekli güçlerin bugün Banyas etrafındaki tepelere mevzilendiğini, zırhlı personel taşıyıcılarının gece Banyas'a yakın karayolundan geçtiklerini belirterek, her an saldırı beklediklerini kaydetti. Banyas'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimine karşı demokrasi yanlısı gösteriler artmaya başlamıştı.

 

Banyas'ta gösteri

Suriye'nin Banyas kentinde yaklaşık 2-3 bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

İnsan hakları savunucularının verdiği bilgiye göre gösteri sırasında bir konuşma yapan Şeyh Anas Ayrut, "Taleplerimiz barışçıl. Eğer bizi öldürürlerse, ruhlarımız mezarlarından kalkacak ve özgürlük talep edecek" dedi.

Muhalefet, güvenlik güçlerinin Banyas kenti etrafında tepelere mevzilendiklerini açıklamıştı.