Suriye'den flaş Türkiye açıklaması

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, Şam yönetiminin, Suriye’deki “Türk askeri varlığı”na ilişkin tutumunu değiştirmediğini söylemekle birlikte sorununun “politik yollarla çözüleceğini umduğunu” belirtti.

23 Şubat 2017 Perşembe, 16:41
Abone Ol google-news

 

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, Şam yönetiminin, Suriye’deki “Türk askeri varlığI”na ilişkin tutumunu değiştirmediğini söylemekle birlikte sorununun “politik yollarla çözüleceğini umduğunu” belirtti.

Haydar, Moskova’dan, “Suriye’de uzun dönemli asker bulundurma fikrinden vazgeçmesi için Türkiye’yi ikna etmesini” istedi.

'İşgal olarak görüyorum'

Sputnik’e konuşan Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, Şam yönetiminin, Suriye’deki “Türk askeri varlığına dair tutumunu değiştirmediğini ve bunu bir işgal olarak gördüğünü” söyledi.

Haydar, “Doğrudan askeri çatışmaya evrilmesine izin vermeden, Türk askeri varlığı sorununun ilk evresinde politik yollarla çözülmesini isteriz” dedi.

Ankara’nın, “Suriye’deki askeri varlığı sayesinde çatışma durumu için önkoşul ürettiğini” söyleyen Haydar, Rusya’ya durumun askeri çatışmaya dönüşmesini engelleme çağrısında da bulundu.

Haydar, Moskova’nın,“Suriye’de uzun dönemli asker bulundurma fikrinden vazgeçmesi için Türkiye’yi ikna etmesini” istedi.