Tahran'dan Ankara'ya tehdit

Tahran'dan Ankara'ya üstü kapalı tehdit: Türkiye zaten Irak, Rusya ve Suriye'yi karşısına aldı, şimdi de sorunlarını kesinlikle daha da artıracak olan İran'ı eklemeye çalışıyor.

09 Aralık 2015 Çarşamba, 08:42
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Muhammed Bagher Nobakth, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen Ağustos ayında Ruhani'yi telefonla arayarak İran medyasında kendisi ve ailesi hakkında çıkan haberler konusunda uyardığı yolundaki sözlerinin kabul edilemez ve gerçek dışı olduğunu savundu.
 
Ülkenin yarı resmi Mehr Ajansı'nın haberine göre, dün Tahran'da bir basın toplantısı düzenleyen Nobakth, söz konusu görüşmenin tutanaklarının ellerinde olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye İran tarafından tehdit edildiğini söylüyor, oysa böyle bir durum yok" dedi.
İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'in her zaman Türkiye'den daha güçlü devletleri İran halkını tehdit etmemesi konusunda uyardığını söyleyen Nobakth, Erdoğan'ın danışmanlarının performansının tartışmalı olduğunu savunarak, “Türkiye şu anda Irak, Rusya ve Suriye ile karşı karşıya. Şaşırtıcı olan şu ki, bunlara bir de kesinlikle sorunlarını daha da artıracak olan İran'ı eklemeye çalışıyor" diye konuştu.
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Türk hükümetinin danışmanlarının tutumlarını da sorgulayarak, “Türkiye İslam dünyasının nefret ettiği IŞİD'i desteklemekle suçlanıyor; belki de Türk hükümetinin daha deneyimli danışmanlar bulması lazım" ifadesini kullandı.