Taliban, ateşkes biter bitmez saldırdı: 30 ölü

Afganistanlı yetkililer Taliban ile yapılan 3 günlük ateşkesin sonlanmasının ardından örgütün ülkenin batısında düzenlediği bir dizi saldırıda 30 güvenlik görevlisini öldürdüğünü duyurdu. Taliban gazetecilere WhatsApp'tan gönderdiği mesajlarla saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

20 Haziran 2018 Çarşamba, 14:05
Abone Ol google-news

Yetkililerin açıklamalarına göre, Taliban dün gece Afganistan'ın batısındaki Badgis vilayetindeki Bala Murghab bölgesinde hükümet güçlerine ait üsse saldırdı ve desteğe gelen güçlerin konvoya bombalı pusu kurdu.

Saldırılarda 30 Afganistan güvelik mensubunun öldüğü açıklandı.

Bunun Taliban'ın hükümetle yapılan ateşkesi sonlandırmasının ardından en ölümcül çatışma olduğu belirtildi. Taliban hükümetin ateşkesi uzatma teklifini reddetmişti. Hükümetin tek taraflı 10 günlük ateşkesi de bugünü sona ermişti.

Yetkililer Taliban'ın ilan ettiği ve pazar günü sonanan 3 günlük ateşkesi, son saldırıları planlamak için kullanmış olabileceğini de söyledi.

Vilayet Valisi Abdul Gaffur Malikzay "Ölenlerin yarısı desteğe gelen konvoya yapılan bombalı pusuda hayatını kaybetti" dedi.

<haber-yatay:991222,993211>

Gaffur ölen diğer asker ve polislerin de militanların üslere yönelik saldırısında yaşamını yitirdiğini aktardı.

Taliban saldırıları gazetecilere WhatsApp'tan yolladığı mesajlarla üstlendi.

Yerel yönetici Abdülaziz Bek da ölü sayısını doğruladı ve Taliban'ı bölgede yapılan ateşkesten faydalanmakla suçladı.

Bek " Ateşkes boyunca Taliban bilgi toplamak için üslere muhbirlerini gönderdi ve saldırıyı planladı" ifadelerini kullandı.

'15 TALİBAN MENSUBU ÖLDÜRÜLDÜ'

Bagdis Valisi Sözcüsü Cemşid Şahabi ise AFP'ye yaptığı açıklamada çatışmada 15 Taliban mensubunun öldürüldüğünü, 21'inin de yaralandığını söyledi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani  barış yürüyüşçüleri ile salı günü yaptığı toplantıda 'Eğer Taliban kabul ederse' ateşkesi 1 yıla çıkarmak istediğini söylemişti. Hükümetin tek taraflı 10 günlük ateşkesi de bugünü sona ermişti.

Afganistan'da yıllardır devam eden savaşı protesto etmek için yürüyen 'Barış Yolcuları', 700 kilometrelik zorlu seyahatlerini pazartesi günü Kabil'de noktalamıştı.