Tarihçi Howard Zinn hayatını kaybetti

Yazdığı alternatif Amerikan tarihi kitabı, ülkede ve yurt dışında saygın bir kaynak haline gelen Amerikalı tarihçi ve öğretim üyesi Howard Zinn 87 yaşında öldü.

28 Ocak 2010 Perşembe, 07:27
Abone Ol google-news

Boston Globe gazetesi, Amerikan solunun sembolü ünlü yazar ve tarihçi Howard Zinn'in California Santa Monica'da geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Vietnam savaşının ateşli muhalifi ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'deki siyahların insan hakları için büyük mücadele veren Zinn, ülkesinin 1950 ve 1970 yıllarındaki büyük sosyal değişim ve gelişiminin avangard figürüydü.

Ünlü tarihçinin özellikle "Birleşik Devletler'in popüler Tarihi" adlı kitabı ABD ve yurt dışında milyonlarca baskı yaptı.

Ünlü dilbilimci Noam Chomsky, Boston Globe gazetesine yaptığı açıklamada, Zinn'in yazdıklarının bir neslin algısını değiştirdiğini belirtti.

New York doğumlu, aralarında Matt Damon, Oliver Stone, Bruce Springsteen ve Bob Dylan gibilerin bulunduğu birçok ünlü isimle de işbirliği yapmıştı.

Tersane işçiliğinin ardından İkinci Dünya Savaşı'nda Hava Kuvvetleri'nde görev yapan Zinn, daha sonra New York'taki prestijli Columbia Üniversitesi'nden mezun oldu. Ardından Georgia eyaletinin başkenti Atlanta'da çoğunlukla siyah kadınların eğitim aldığı Spelman Üniversitesi'nde ders veren tarihçi, düzenlediği grev ve savaş karşıtı gösterilerle meşhur olduğu Boston Üniversitesi'ne geçti.