Tarihi Mısır Çarşısı'nı bu hale getirdiler!

Tarihi Mısır Çarşısı’nın dış duvarı, 2 metre boyundaki 45 elektrik panosu ile kaplandı.

22 Ekim 2018 Pazartesi, 14:34
Abone Ol google-newsTarihi çarşı, 2011 yılında restore edilmeye başlandı. Çalışmalar kapsamında çarşının elektrik trafosu yeraltına yerleştirildi. Dükkanlarda bulunan elektrik panoları ise bir araya toplanarak dışarı taşındı.

Çalışmalar sonrası panolar, çarşının Yeni Cami tarafındaki çiçek ve evcil hayvan satışı yapılan Çiçek Pazarı tarafına konuldu.Duvar ile arasında 5 santimetre bulunan dev panolar tarihi yapının bir kısmını kapattı.

"İşin aslını astarını bilmeyenler eleştiriyor"

Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'a konuşan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, eleştirilere yanıt verdi.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, elektrik panolarının tarihi duvara zarar vermediğini, duvarla pano arasında 10 cm. mesafe olduğunu ve yere çakıldığını söyledi: "Tarihi bir çarşıyı yaşatmak için restorasyon yaptık. Burası şarküteri ve baharat ürünlerinin satıldığı bir çarşı. Yani bozulmaya müsait ürünler satılıyor ve içeriyi soğutmak zorundayız. Restorasyon öncesinde klima kirliliği vardı. Her dükkanının önünde klimalar görüntü kirliliği yaratıyordu. Ayrıca da elektrik tesisatı çok eskiydi ve büyük tehlike barındırıyordu. Çarşıyı restorasyona almamızın en önemli nedeni de buydu. Çalışmalar kapsamında tesisat yeraltına alındı ve merkezi soğutmaya geçildi. Ancak merkezi soğutmaya güç verecek mekanizmayı bir yere koymamız gerekiyordu. Biz de bu mekanizmayı çarşının en kör noktasına, kimsenin girip çıkmadığı, turistlerin görmediği bir noktaya yerleştirdik. Tarihi duvara zarar verildiği doğru değil. Zira elektrik panoları duvara monte edilmedi. Duvarla pano arasında 10 cm'lik boşluk var. Panolar yere monte edildi. Biz bir eseri kurtarıyoruz. Ama işin aslını astarını bilmeyenler eleştiriyor. Çarşıyı yaşatmak, içeriyi soğutmak için o panoların bir yere konulması gerekiyordu ve en görünmeyen en zarar vermeyecek şekilde panolar yerleştirildi. Eleştirenler başka bir yer göstersinler. Başka çözümleri varsa hemen yapalım..."

<haber-yatay:1086453>